UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

18 lutego 2014

Renesans. Odrodzenie. Eksplozja sztuki i nauki. Kult piękna, kult życia, świata. Wspaniałe czasy. Kolebką całej tej pośredniowiecznej rewolucji są Włochy. Piękne, ciepłe, zmysłowe. To tam w okresie renesansu rozwija się sztuka ogrodowa, wyznaczając trendy w całej Europie


Villa Lante

Włochy to kraj pagórkowaty. I ta cecha będzie miała duży wpływ na kształt ogrodów. Bo oto na stokach wzgórz powstają ogrody tarasowe. Piętrowe. Gdzie z jednego piętra przechodzimy na drugie różnymi schodami i pochylniami (rampami). Każde pięterko to niemal oddzielny ogród. Zawsze na najwyższym i rzadziej na najniższym poziomie znajdziemy budynek mieszkalny.  
Jeżeli chodzi zasady projektowania takich ogrodów to w renesansie rządzi geometria. Wszystko jest sprowadzane do kształtów koła, kwadratu, prostokąta. Nie ma to jeszcze tak przerysowanej formy jak następny w kolejce barok, niemniej jednak jest mocno geometryczne.

parter renesansowy, źródło: www.e-ogrody.pl

I tu pojawia się pojęcie: parter ogrodowy. Czyli taki wyodrębniony kawałek przestrzeni, podzielony na mniejsze kawałki, najczęściej w sposób geometryczny i symetryczny. W baroku ta forma rozwinie się bardzo mocno.
Drugą ważną cechą renesansowych ogrodów jest osiowość. Tzn. że ich kompozycja jest symetryczna. Mamy najczęściej główną oś symetrii przez środek założenia, oraz ew. poprzeczne osie boczne np. na poziomie każdego z pięter - tarasów. 

Villa d`Este

Kolejna ważna i charakterystyczna cecha ogrodów renesansowych to woda. Obecna wszem i wobec w ówczesnych ogrodach. W formie fontann, kaskad, wodotrysków itp. Moją ulubioną formą, która sięga czasów Starożytnego Rzymu, ale rozkwitła w renesansie, są tzw. zabawy wodne. Polegało to np. na tym, że w kamienną ławę wmontowywano dysze z wodą, gdy ktoś siadał na ławie, odpowiedni mechanizm uruchamiał dyszę i delikwent zostawał opryskany znienacka fontanną wody. 
No i jeszcze dekoracje rzeźbiarskie. Cudne, niepowtarzalne. Towarzyszyły budynkom, budowlom ogrodowym, fontannom, schodom, występowały w formie samodzielnych rzeźb i dekoracji. Tworzone przez największych mistrzów tamtych czasów do dziś zachwycają swoją proporcją i urodą.

To tyle w telegraficznym skrócie. Najważniejsze co wiedzieć trzeba i wypada. Niejednokrotnie pokazywałam i opisywałam obiekty włoskiej sztuki renesansowej na tym blogu. Dziś możecie ponownie do nich wrócić i obejrzeć czołowe zabytki tamtego okresu:

Villa Lante KLIK TU

Villa d`Este KLIK TU

Villa Borghese KLIK TU

Villa Rotonda KLIK TU

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *