UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

12 kwietnia 2013


Strome brzegi otaczające włoskie jezioro Garda kryją wiele atrakcji , malowniczych miasteczek, miejsc i widoków, a także ekskluzywne wille słanych i bogatych, jak chociażby osławiona rezydencja Georga Clooneya! Oczywiście te okolice to raj dla miłośników przyrody i pięknych ogrodów. Ja jednak chciałabym pokazać dziś chyba najbardziej kontrowersyjny obiekt tamtego regionu, jak i jeden z bardziej kontrowersyjnych ogrodów na Świecie …  
Już tytuł tego posta zapowiada, przedmiot tych kontrowersji. Mianowicie cała rezydencja i jej otoczenie są przepełnione faszystowską symboliką i odwołaniami do jej estetyki, mitologii. Robi to, zwłaszcza na nas Polakach, duże i chyba niezbyt przyjemne wrażenie. Dramatyczny jest kontrast tej twardej symboliki z pięknem otaczającego, bujnego, włoskiego krajobrazu … Swastyki skąpane w południowym słońcu i cieniu palm … w mojej pamięci zostanie to na długo.


Wszystko to można zobaczyć w posiadłości Il Vittoriale, należącej na początku XX wieku do  włoskiego poety, pisarza, działacza i ideologa faszyzmu, przyjaciela Mussoliniego - Gabriela d'Annunzio (1863–1938).  Zgodnie z jego życzeniem Gabriela po jego śmierci willa stała się muzeum… Cały obiekt zajmuje kilka hektarów. W centralnej jego części znajduje się budynek mieszkalny, równie osobliwy i pełen niespodzianek, co cała reszta! Tak np. w budynku znajdował się pokój pogrzebowy, gdzie w umieszczonej tam trumnie jeszcze za życia Gabriel medytował nad przemijaniem. …  Równie niezwykły jest tren parku. Znajdziemy tam umieszczone na wyniosłym wzgórzu monumentalne mauzoleum, z pięknym widokiem na otaczający krajobraz oraz rozległy amfiteatr, gdzie nadal czasem wystawiane są sztuki. W innym miejscu w zbocze wzgórza wbudowano część oryginalnego kadłuba statku wojennego „Puglia”, który pełni role tarasu widokowego! 


 
W muzeum na terenie Vittoriale jest również statek podwodny, którym Gabriel wybierał się rejsy po jeziorze, czy samolot, którym latał podczas wojny!

Jeżeli temat was zainteresował bliżej polecam: http://www.vittoriale.it/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *