UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

20 kwietnia 2013


Rośliny w dużej mierze decydują o urodzie naszego ogrodu. Umiejętność ich dobrania, posadzenia oraz późniejszej pielęgnacji jest niezwykle istotna i wymaga pewnej chociaż podstawowej wiedzy w tym zakresie.  
Zebrałam i opracowałam dla Was kilka, moim zdaniem, podstawowych zasad i reguł doboru roślinnego oraz projektowania nasadzeń roślinnych. Ich zastosowanie już na etapie projektu jest kluczowe dla dalszych „losów” ogrodu. Prezentuję drugą część zasad doboru, życząc aby były pomocne i przydatne:
  1. Rozplanowując rośliny na rabatach, zwłaszcza tych większych, które sąsiadują z ogrodzeniem, ścianą budynku etc, czyli innymi słowy są jednostronne  wykorzystujcie naturalną zasadę piętrowości nasadzeń. Polega ona na takim rozplanowaniu roślin, aby te najwyższe znalazły się z tyłu, a te najniższe z przodu. Takie rozplanowanie ułatwia ekspozycje roślin, a także optycznie powiększa ogród i stwarza wrażenie przestrzenności.
  2. Wybierając rośliny kwitnące, weźcie pod uwagę, że okres kwitnienia jest ograniczony  w czasie, a poza nim roślina może prezentować się zupełnie inaczej!
  3. Przy wyborze roślin nie kierujcie się impulsem, gdy np. coś Wam się spodoba w trakcie wizyty na szkółce. Pamiętajcie, że ogród to całość, kompozycja elementów z których każdy musi być przemyślany i dopasowany zarówno pod względem warunków i wymagań jak i estetyki.
  4. Nie wahajcie się wprowadzać do ogrodów ozdobnych rośliny użytkowe tj. drzewa i krzewy owocowe, zioła. Doskonale komponują się z innymi roślinami i można traktować je jako „normalny” element kompozycji.
  5. Zwrócicie uwagę, czy planowane przez Was rośliny nie są trujące, zwłaszcza gdy do ogrodu mają dostęp dzieci. Jest sporo przypadków zatruć, nawet śmiertelnych.
  6. Gdy w Waszym ogrodzie przebywają zwierzęta domowe (zwłaszcza z długa sierścią) lub dzieci unikajcie roślin z kolcami, cierniami, kłującymi igłami (nie wszystkie iglaki kłują tak samo).
  7. Planując dobór roślinny weźcie pod uwagę czas jaki możecie poświęcać na pielęgnację ogrodu oraz swoje umiejętności i wiedzę. Są rośliny „łatwiejsze” i „trudniejsze” w uprawie. Gdy nie posiadacie umiejętności, wiedzy, czasu czy doświadczenia wybierzcie te najłatwiejsze. Na dobrych szkółkach doradzą wam uczciwie i kompetentnie.
  8. Pamiętajcie, ze najmniej kłopotliwe są iglaki – wymagają minimum pielęgnacji i zabiegów. Liściaste gatunki to już bardziej złożony problem. Gdy nie macie czasu nawet zgrabić liści ograniczcie ich udział w ogrodzie. Szukając najmniej kłopotliwych u najprostszych w obsłudze przyjrzyjcie się obsadzeniom w miastach i na osiedlach. Tam sadzi się najodporniejsze i najwytrzymalsze gatunki.
  9. Planując nasadzenie roślinne, zwłaszcza te wysokie weźcie pod uwagę okna w budynku mieszkalnym zarówno pod kątem zacienienia, jak i budowania widoków z wnętrza domu. Ogród zawsze jest dopełnieniem domu, a widoki budują atmosferę wnętrz.
  10. Nasadzeniami można podkreślać, akcentować przeznaczenie, funkcję poszczególnych stref, miejsc w ogrodzie. Np. przy kąciku dla dzieci można posadzić drzewka owocowe czy jarzębinę, a przy miejscu na ognisko lub grilla jak też przy oknie kuchennym sprawdzą się zioła, które wprost z rabaty będziemy dodawać do potraw.

Pamiętajcie, że powodzenie Waszych ogrodowych działań zależy w dużej mierze od trafności doboru roślinnego i dopasowaniu roślin zarówno do warunków jaki i naszych możliwości. To rośliny decydują o charakterze ogrodu i w większości przypadków są jego głównym tworzywem, treścią, a także ozdobą i atrakcją.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *