UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

21 kwietnia 2013


Często spotykam się z opinią, że w małym ogrodzie nie można posadzić drzewa. Wielu moich klientów ma jednak takie drzewiaste marzenia i np. tylko 50 m2 ogrodu. Czy można jakoś to pogodzić? Oczywiście! Istnieje kilka fajnych gatunków, które dzięki swoim niewielkim, docelowym rozmiarom możemy posadzić  na tak niewielkiej przestrzeni.  
Od razu jednak uczulam na jeden aspekt: ważne jest nie tylko ile mamy miejsca wokoło, ale także ile „pod spodem”. Tak niewielkie ogródki są charakterystyczne dla zabudowy miejskiej, gdzie np. pod niewielką warstwą gruntu jest garaż podziemny (nowczesne osiedla). Wówczas takie nasadzenie nie będą możliwe, gdyż korzenie mogą naruszyć np. izolację wodną płyty garażowej i wpędzić nas w duże kłopoty.


 A oto moje (wszystkie osobiście testowane na klientach i sobie ;) propozycje niewielkich drzewek do niewielkich ogrodów:


Klon zwyczajny `Globusom`

Czyli jedno z najpopularniejszych miejskich drzewek, chętnie sadzone na wszelkich osiedlach, ale i w prywatnych ogrodach. Drzewo o regularnej, kulistej koronie osiągającej 4-6 m maksymalnie po kilkunastu latach. Najczęściej dostępne w formie szczepionej na podkładce, co determinuje docelową wysokość, gdyż drzewka szczepione nie rosną wzwyż. Bardzo łatwy w uprawie.

Brzoza brodawkowata `Youngii`

Podobnie jak Klon `Globusom`, jest drzewem odpornym i bardzo prostym w  uprawie. Preferuje przepuszczalne, piaszczyste gleby. Dorasta max. do 6 m. Posiada jasną dekoracyjną korę oraz płaczący pokrój.

Surmia (katalpa) bignoniowata `Nana`

Korona dorasta do mx. 6 m szerokości, przy czym drzewo rośnie bardzo wolno. Duże dekoracyjne sercowate liście. Dość trudna, kapryśna roślina. Wrażliwa na przemarzanie.

Głóg jednoszyjkowy `Compacta`

Kolejne kuliste, niewielkie drzewko, którego korona osiąga max. 1 m. Zazwyczaj dostępne w formie szczepionej.  Bardzo odporny na złe warunki, prosty w uprawie tzw. żelazny gatunek. W ogóle większość głogów ma postać niewielkich drzewek i można rozważyć ich wprowadzenie do małych ogrodów. Jednak uwaga: rośliny mają dość duże ciernie.

Buk pospolity `Purpura pendula` lub `Purple Fountain`

Niewielkie, wolnorosnące odmiany buka o czerwonych liściach i lekko płaczącym , parasolowatym pokroju. Dorastają do kilku metrów wysokości, przy czym `Fountain` jest mniejszy. Świetny akcent kolorystyczny w małym ogrodzie.

Ozdobne jabłonie

Istnieje szereg odmian jabłoni ozdobnych. Są to niewielki drzewka zachwycające kwiatami wiosną, a owocami jesienią. Odporne, łatwe w uprawie. Doskonała propozycja do małych ogrodów w bardziej wiejskim, nieformalnym stylu, lub do kącików dziecięcych. Polecam zwłaszcza odmianę `Ola`.

Wiśnia pospolita

Podobnie jak w przypadku jabłoni, istnieje szereg pięknych, ozdobnych wiśni. Są to niewielkie, proste w uprawie drzewka niezwykle dekoracyjne z kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują wg. mnie odmiany `Umbraculifera`, czyli odmiana o kulistej koronie, `Kanzan` szczególnie pięknie kwitnąca, `Kiku – shidare` czyli odmiana płacząca.

Śliwa wiśniowa `Pissardi`

Drzewko o podobnych właściwościach jak Wiśnia. Polecam jej formę szczepioną. Dekoracyjna ze względu na czerwonawo-brunatne liście. Doskonały akcent kolorystyczny w małym ogrodzie.

Robinia akacjowa `Umbraculifera`

Wolnorosnące drzewko o kulkowatej koronie. Dorasta do 4 m szerokości po kilkunastu latach. Kolejny miejski, odporny gatunek. Doskonale znosi suszę. Geometryczny akcent w kompozycjach ogrodowych.

Jarzębina

Istnieje wiele odmian jarzębiny i z zasady to niewielkie drzewko, znane chyba większości z nas. Odporny, prosty w uprawie gatunek. Ja polecam do małych ogrod1)ó  odmianę płaczącą `Pendula` oraz stożkowatą `Fastigiata`.A na koniec coś iglastego:


Cyprysik nutkajski `Pendula`

Niewielkie drzewko o płaczącym pokroju, dorastające do 3 m.  Prosty w uprawie bz specjalnych wymagań.

Świerk pospolity `Inversa`

Kolejny płaczący iglak, o dość wąskim pokroju. W wieku 10 lat osiąga do 2 m wysokości. Idealny do małych ogrodów. Prosty w uprawie.

Świerk serbski `Nana`

Moja ulubiona `choinka` do małych ogrodów. Przy niewielkich rozmiarach zachowuje pokrój typowej, choć wąskiej, choinki. Prosty w uprawie. Po 10 latach osiąga do 3 m.

 
Świerk serbski `Nana` źródło: forums.gardenweb.com

Na koniec uczulam właścicieli małych ogrodów na rozmiar docelowy wszystkiego co w nich sadzą! Z przerażeniem patrzę na wybujałe brzozy u sąsiadów na moim własnym osiedlu. Na razie mają 3 lata i są malutkie, bielutkie, fajniutkie. Rosną jednak 2-3 m od budynku i za parę lat będą stanowić bardzo poważny problem… Na razie cieszą nieświadome oko.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *