UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

9 kwietnia 2013


Barwa, czy jak kto  woli kolor jest jednym z najważniejszych czynników kompozycji ogrodowej. To przez jej pryzmat w dużej mierze odbieramy otoczenie, to ją dostrzegamy i określamy najwyraźniej i to ona tworzy największe kontrasty. Podstawą warsztatu projektowego jest poznanie właściwości i istoty barw, oraz ich wpływu na psychikę odbiorców, gdyż umiejętne zastosowanie tej wiedzy ma wyraźny wpływ na jakość projektu i jego percepcję przez użytkowników.
Mamy dwa zasadnicze rodzaje barw: achromatyczne, czyli niekolorowe oraz chromatyczne, czyli kolorowe. Pierwsze to biel, czerń i wszelkie odcienie szarości, drugie to wszystkie pozostałe kolory.
Wszystkie barwy w naturalnej formie możemy odnaleźć w łuku tęczy. Wyróżniamy barwy podstawowe: czerwona, żółta i niebieska. Żółta jest najjaśniejsza, czerwona najjaskrawsza, a niebieska najzimniejsza.
Z barw podstawowych wywodzą się dopełniające: pomarańczowa, zielona, fioletowa. I tak filetowa jest najmniej jasna, zielona – najłagodniejsza, a pomarańczowa najcieplejsza.
 
Koło barw. a- barwy podstawowe, b- dopełniające, pośrednie.
Za najważniejszą cechę barw uznaje się ich intensywność, która pozwala dzielić barwy na ciepłe i zimne, lekkie i ciężkie, pobudzające i uspokajające, jasne i ciemne, aktywne lub pasywne itd.

Stwierdzono, że barwy wywołują u ludzi następujące nastroje i odczucia:
żółta – ciepło, jasność, ożywienie,
pomarańczowa – ciepło,
czerwona – najsilniejsza i najaktywniejsza z barw, pobudza i powoduje niepokój,
niebieska – tzw. ciężka barwa, spokojna, poważna, chłodna, na dużych powierzchniach przygnębiająca,
zielona – najmniej jaskrawa barwa, działa uspokajająco,
czarna – barwa obojętna,  wzmacnia oddziaływanie barw, zwłaszcza żółtej i czerwonej,
 
Właściwości barw i ich oddziaływanie na człowieka.

Pamiętajcie, że to światło wydobywa barwę i decyduje o jej percepcji i sile wyrazu. Barwa nie istnieje bez oświetlenia, a to z kolei ma na nią decydujący wpływ.

źródło: kadavy.net

Opracowano z wykorzystaniem: Przewodnik florystyk; A. Łukaszewska, E. Skutnik,

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *