UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

8 listopada 2013

Donice do ogrodu i wnętrza to temat rzeka. Generalnie możemy je podzielić na duże i małe, oraz zewnętrzne, odporne na warunki atmosferyczne, oraz wewnętrzne, które tej odporności nie mają. To najprostszy podział i ooogromne uproszczenie.  
Bo oczywiście można wymyślić tysiąc kategorii, zależnie od kształtu, materiału, wagi, koloru, zastosowania, dizajnu, stylu, kraju pochodzenia, bajerów typu: donice świecące, samopodlewające etc. etc.
Donice mogą być zwykłym akcentem kompozycji ogrodowej, ale mogą również grać pierwsze skrzypce, być dominantą, podstawą kompozycji. W obu przypadkach ich przemyślany dobór jest niezwykle ważny. Nie bagatelizujmy najmniejszego detalu.

Jestem właśnie w trakcie prac nad bardzo ciekawym projektem nowoczesnego ogrodu. Będzie to rozwiązanie modułowe, bazujące na kształcie kwadratu. Ponieważ przestrzeń rozpracowuję tam mocno w 3D kwadrat również znajdzie swoje miejsce, nie tylko w rysunku 2D, ale również jako forma kubika. Kubik wykorzystamy jako siedzisko, element oświetleniowy i właśnie donice. Projekt jest mega ciekawy, a inwestor doskonale rozumie o co w tym wszystkim biega. O ile uzyskam zgodę na  pewno kiedyś ten projekt i może nawet realizację tu pokażę :) Mało się nadal w Polsce robi ciekawych ogrodów i możliwość popracowania z fajnym inwestorem, akceptującym nieszablonowe rozwiązania to prawdziwa gratka :) 
No ale wróćmy do donic. Są projekty gdzie są one niezwykle ważne, a są wręcz kluczowym elementem kompozycji. Tyczy to najczęściej nowoczesnej stylistyki. Różnych odmian minimalizmu. Warto wówczas zadbać o ekspozycję donicy i zieleń dobrać tak aby nie konkurowała  z donicą, gdyż zbytnie przeładowanie zniszczy efekt i `zginie` nam i zieleń i donica. Chcesz eksponować roślinę podstaw na neutralną (co nie znaczy tanią czy brzydką) donicę, chcesz eksponować donicę dobierz neutralne rośliny (co znowu nie znaczy tanie czy pospolite).
Nadszedł już w zasadzie sezon gdzie robi się znacznie więcej realizacji i aranżacji wnętrz. Tym bardziej warto przyjrzeć się donicom i rozejrzeć na rynku, bo każdego dnia przybywa nowości. Ja ze swojej strony polecam zajrzeć do moich znajomych (a co tu ściemniać :). Mają fajny, ciekawy asortyment. Znajdziecie ich na www.nowedonice.pl
Poniżej próbka z oferty sklepu, a jednocześnie fajne inspiracje donicowe: 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *