UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

30 października 2013

Bardzo często sadzimy rośliny na grobach i wokół nich. Pomniki jakie stawiamy dla naszych bliskich na cmentarzach, często mają przewidziane miejsce na tzw. zieleń. Najczęściej jest to niewielki fragment przypominający rabatę w obrębie płyty górnej lub bryły pomnika. 
Czasem są to niewielkie rabatki tuż przy pomniku lub wszelakie kamienne misy i wazony przeznaczone raczej na obsady okolicznościowe. Nie zawsze mamy dość czasu aby pielęgnować należycie cmentarną zieleń. Często także, groby naszych bliskich leża daleko od miejsca naszego zamieszkania i co za tym idzie pojawiamy się na nich rzadko. 

Recepta na to jest prosta: albo robić pomniki lite, bez opcji `rabatkowej` albo sadzić takie rośliny, które wytrzymają specyficzne warunki cmentarne.

źródło: www.mowimyjak.pl
 
Oto kilka zasad którymi powinniśmy się kierować przy doborze roślinnym w tym przypadku:
 1. wybierajmy rośliny zimozielone, zapewnią estetykę cały rok, możemy zastosować zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste np. runiankę japońską, barwinek, bluszcz itp.
 2. wybierajmy zawsze rośliny `żelazne`, czyli maksymalnie odporne na niekorzystne warunki środowiska i jak najmniejszych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych,
 3. w zależności od ekspozycji słonecznej wybieramy gatunki cieniolubne lub lubiące słońce,
 4. dobre dobranie gatunków do mikrowarunków jest bardzo istotne, gdyż większość czasu będą one pozbawione regularnej opieki,
 5. rodzaj roślin dostosujmy do ilości/głębokości gleby i tak tam gdzie mamy płytkie, niewielkie `rynienki` gleby wybierzmy rośliny zadarniające np. runiankę japońską, barwinek, bluszcz itp., gdy mamy nieco więcej gleby możemy zdecydować się iglaste płożaki, irgę i inne niewielkie krzewy.
 6. nie obsadzajmy raczej wazonów i mis, zwłaszcza wąskich, małych, wysokich, gdyż ich forma sprzyja przemarzaniu systemu korzeniowego. W te miejsca sadzi się najczęściej rośliny sezonowe- przysłowiowe bratki, ale to wymaga stałej opieki.
 7. nie sadźmy w pobliżu pomnika roślin szybkorosnących, wysokich, ciężkich o silnym systemie korzeniowym gdyż mogą one szybko zagrozić konstrukcji nagrobka i go zniszczyć
 8. nie sadźmy wszelkich roślin brudzących np. owocowych, gdyż będą zanieczyszczać nagrobek i zostawiać plamy
 9. unikajmy roślin liściastych. Wymagają one regularnego usuwania liści w okresie jesiennym jak również nie są zbyt atrakcyjne po utracie ulistnienia,
 10. jeżeli chcemy posadzić coś kwitnącego to znowu polecam małe krzewy lub byliny. Świetną rośliną jest róża okrywowa, która nie dość, że zadarnia to jeszcze pięknie kwitnie niemal cały sezon. W przypadku bylin warto zwrócić uwagę na odporność na suszę i najlepiej dobrać gatunki `skalniakowe`, sucholubne. O ile natomiast mamy głęboki cień (np. stare cmentarze, gdzie pełno jest dużych drzew) musimy dobrać rośliny preferujące taką ekspozycję. To bardzo ważne.
 11. gdy opieka nad nagrobkiem ma charakter regularny możecie oczywiście bardziej poszaleć z gatunkami, ale wówczas należy dbać o nie tak samo jak we własnym ogrodzie! 
 12. Nasadzenia podobnie jak w ogrodzie możemy zabezpieczać od chwastów matą szkółkarską i korą, żwirem lub innymi  materiałami przeznaczonymi do ściółkowania.
 
Na koniec praktyczna ciekawostka: cmentarna ławeczka z miejsce na narzędzia wynaleziona w sieci:

źródło: www.baza-firm.com.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *