UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

12 czerwca 2013


W tym miesiącu z pewnym opóźnieniem prezentuję ogrodowe wytyczne na czerwiec. Oczywiście, jak zawsze jest to zbiór moich propozycji. Możecie je dobrać wg własnego uznania i potrzeb. Czerwiec to magiczny okres w ogrodach, gdy zieleń wręcz kipi jeszcze wiosenną świeżością, zakwitają bujnie kwiaty i pojawiają się pierwsze owoce. 
Paradoksalnie nie jest to jednak okres jakichś nadmiernie wytężonych prac, jeżeli chodzi o ogrody przydomowe, w których przypadku to maksimum to wczesna wiosna jesień. Nie znaczy to jednak, że nie ma nic do roboty. Zatem do dzieła:

Czerwiec to okres pierwszych poważnych susz. Wszystko zależy od pogody, ale ważne jest aby wilgotność monitorować i podlewać, zwłaszcza rośliny użytkowe.

To także okres wzmożonej aktywności szkodników owadzich i ich larw. Ważne aby monitorować nasze rośliny i w razie czego reagować odpowiednim opryskiem. Szczególnie uważajcie na mszyce, zwłaszcza gdy macie róże, lub rośliny owocowe.

Niezależnie jak bardzo zabezpieczyliśmy nasz ogród od chwastów i tak zawsze jakiś się przemknie. Pamiętamy o regularnym odchwaszczaniu.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych i bylin, a także obumarłe, uschnięte czy zniszczone części roślin

Regularnie kosimy trawnik. Możemy także przeprowadzać jego nawożenie i regenerację. To także okres sprzyjający zakładaniu nowych trawników.

Po zakończeniu kwitnienia można przyciąć krzewy kwitnące wiosną, a także zając się formowaniem żywopłotów.

W czerwcu wykopujemy cebule wiosennych kwiatów i po wysuszeniu (najlepiej na słońcu) przechowujemy w chłodnym miejscu np. piwnicy

W czerwcu, jak i w niemal całym sezonie wegetacyjnym, możemy dokonywać nasadzeń z użyciem roślin z uprawy kontenerowej (pojemniki, donice)

Ważne aby nie zapomnieć o sezonowych roślinach balkonowych i donicowych i je również otoczyć opieką, usuwają przekwitłe kwiatostany, zniszczone obumarłe części roślin i oczywiście podlewając i nawożąc.

Można dokonać ponownego wysiewu niektórych warzyw gruntowych, tak aby zapewnić sobie zbiory późnym latem np. rzodkiewka, sałata, groszek.

 
 
Przypominam o konkursie:
szczegóły: KLIKNIJ TU

1 komentarze:

  1. Taki kalendarz ogrodnika jest świetną sprawą szczególnie dla tych którzy posiadają ogrody a jeszcze do końca nie wiedzą co kiedy należy robić

    OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *