UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

19 maja 2013


W dzisiejszych czasach coraz chętniej zajmujemy się otoczeniem wokół naszych domów. Nie wynika to już nawet ze specjalnego zamiłowania do ogrodnictwa, ale z potrzeby otaczania się ładną, uporządkowaną przestrzenią. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na profesjonalne usługi projektanta i wykonawcy. 
Szukamy, alternatywnych, ale równie skutecznych sposobów na ujarzmianie naszej przestrzeni. Sięgamy do internetu, eksplorujemy fora, prasę, czytamy poradniki, oglądamy programy telewizyjne. Również specjaliści i profesjonaliści wychodzą na przeciw tym mniej wygórowanym oczekiwaniom i tym których po prostu nie stać na, co tu kryć, dość kosztowne usługi ogrodnicze.
Dostępne są programy projektowe typu Garden Composer, dzięki którym każdy laik może zaprojektować swój ogród. Pojawiają się także formy typu e-projekt (PATRZ TU) jaki, ja oferuję w ramach moich usług projektowych, gdzie skracane i modyfikowane są pewne etapy pracy z klientem, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów wykonania, przy pełnym dostosowaniu do indywidualnych preferencji i uwarunkowań klienta.
Ostatnio na polskim rynku pojawiła się nowa e-usługa oferowana na portalu zaprojektuj-ogrod.pl. Dedykowana jest profesjonalistom i laikom i myślę, że  warto jej się przyjrzeć. Autorów zaprojektuj-ogrod.pl miałam okazję spotkać na tegorocznej Gardenii i ich produkt bardzo mnie zainteresował, gdyż zawsze zwracam uwagę na produkty masowe, adresowane do "zwykłego" odbiorcy, mające w założeniu popularyzację idei tworzenia "dobrych" ogrodów i rozpowszechniania dostępu do narzędzi mogących to ułatwiać. 
Portal zaprojektuj-ogrod.pl uznałam za jedno z ciekawszych internetowych miejsc dla miłośników ogrodów, w związku z czym użyczam dziś przestrzeni mojego bloga, autorom pomysłu, którzy sami najlepiej przedstawią swoje dziecko,  a Wam polecam zajrzenie do nich i zapoznanie się z ta ciekawą usługą:


Przy pracy nad zaprojektuj-ogrod.pl przyjęliśmy kilka założeń. Zaczęliśmy od rozsądnej bazy roślin - jest stosunkowo mała, ale odpowiada temu co można kupić w Polskich szkółkach i co rośnie w naszych warunkach klimatycznych. Narzędzie do projektowania jest maksymalnie proste. Projektujemy w widoku z góry, ale cały czas mamy dostęp do trójwymiarowej wizualizacji. 

Zaczynamy od wczytania i wyskalowania podkładu - może być to skan lub zdjęcie mapki naszej działki lub wyznaczamy obrys działki sami. Później wyznaczamy powierzchnie utwardzone i miękkie. Po zdefiniowaniu podłoża, możemy zacząć nanosić rośliny. Aplikacja pomaga w poprawnym umieszczaniu roślin - w obecnej chwili ostrzega przy zbyt bliskim posadzeniem roślin. W niedługim czasie będzie też ostrzegała przy sadzeniu roślin światłolubnych w cieniu większych roślin. 

W każdej chwili możemy wygenerować trójwymiarowy podgląd ogrodu z dowolnego miejsca. Podgląd pokazuje rośliny dorosłe, ale mamy możliwość przełączenia w tryb sadzonek, jak również zobaczenie ogrodu w dowolnym wieku. Oczywiście możemy też zmienić porę roku. Wizerunki roślin są przez nas przygotowywane w wielu wariantach - zwykle 9 - pokazujące roślinę na różnych stopniach rozwoju i o różnych porach roku.

Użytkownicy dysponujący tabletem mogą wykonać wizualizację ogrodu będąc na działce - po prostu wykonując zdjęcie. System pozwoli je wykorzystać jako tło wizualizacji i umożliwi nam zobaczenie od razu jak będzie wyglądać nasz przyszły ogród. Oczywiście możemy wykorzystać jako tło wizualizacji dowolne zdjęcie, które posiadamy na komputerze.

Po zakończeniu projektowania możemy przeglądnąć zestawienie powierzchni i roślin. Kończymy właśnie pracę nad wycenami, automatycznym zliczeniem powierzchni. Już niedługo będą też dostępne wydruki w skali. 

Po zaprojektowaniu ogrodu i oznaczeniu roślin jako zasadzone, system rozpocznie wysyłanie nam powiadomień o niezbędnych pracach ogrodowych związanych z posiadanymi przez nas roślinami. Ułatwi to dbanie o ogród wszystkim tym, którzy nie są w tej dziedzinie ekspertami.

Program, z pełną bazą roślin i możliwością tworzenia wizualizacji jest bezpłatny. Niektóre dodatkowe rzeczy, takie jak możliwość tworzenia prywatnych (ukrytych) projektów, wydruki w skali, czy wizualizacje w wyższej jakości będą dostępne po wykupieniu abonamentu w wysokości 39zł rocznie.0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *