UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

15 maja 2013

Właściwie niemal w każdym ogrodzie możemy urządzić miejsce gdzie będą przebywać i bawić się nasze dzieci. Pierwsze o czym wówczas myślimy to urządzenia do zabaw i gier, oczywiście zależnie od wieku dziecka.  
Ja chciałabym zaproponować spojrzenie na urządzenie takiego miejsca z nieco innej perspektywy, a mianowicie roślinnej. Bo teren przeznaczony dla dzieci możemy  uatrakcyjnić także przez wybór ciekawych roślin, które także mogą posłużyć za komponent do zabaw. 
Aranżując takie miejsce w ogrodzie nie sadzimy roślin o dużych cierniach czy kolcach, trujących lub w innej formie stanowiących zagrożenie. Szczególnie roślin trujących nie powinniśmy sadzić przy bardzo małych dzieciach. Staramy się także  zapewnić, przynajmniej częściowe zacienienie, zwłaszcza takich miejsc gdzie dziecko przebywa dłużej np. piaskownica

A oto kilka moich propozycji roślin, które doskonale nadają się do obsadzenia kącika zabaw dla dzieci. 
  •  Jarzębina, czyli Jarząb, drzewko atrakcyjne przede wszystkim dzięki owocom, używanym w zabawach dziecięcych od setek lat.
 
Jarząb pospolity, źródło: www.e-ogrody.pl
  •  Jabłoń ozdobna, kolejne niewielkie drzewko, doskonale sprawdzające się w miejscach dedykowanych dzieciom, a owoce stanowią atrakcję. Dziecko może spokojnie zjeść taki owoc. Polecam szczególnie odmianę `Ola`.


Jabłoń `Ola`, źródło: www.grabczewscy.com
  • Leszczyna. Dostępna jest na rynku w różnych odmianach. Dla dzieci atrakcją sa dekoracyjne kwiaty powstające wczesną wiosną, oraz późniejsze orzechy. Uważa, się że może stanowić źródło kleszczy, jednak nie ma twardych naukowych dowodów w tej materii, a kleszcze niestety mogą występować na różnych gatunkach ogrodowych.
Leszczyna pospolita, źródło:www.botanicalgarden.ubc.ca
  • Śnieguliczka. Kiedyś chętnie sadzona w parkach i ogrodach. W PRL kojarzona właśnie z placami zabaw i otoczeniem przedszkoli. Jej atrakcję stanowią owoce - białe , "pykające" kulki, utrzymujące się na krzewach nawet po pierwszych mrozach.
Śnieguliczka biała, cotoneaster.w.interia.pl
  • Drzewa i krzewy owocowe. To doskonały pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzieciaki w trakcie zabawy mogą podjadać prosto z krzaka. Oczywiście wybieramy rośliny bez kolców. Polecam np, krzewy porzeczek, dostępne np. w formie szczepionej. Wyglądają bardzo ogrodowo, a jednocześnie to ciągle, stara, dobra porzeczka :) Uwaga jednak na wszystkie gatunki owocowe, gdyż ich kwiaty i owoce (zwłaszcza te spadające na ziemię) przyciągają owady tj. pszczoły, osy, bąki itp.Fajnym pomysłem jest także posadzenie w pobliżu miejsca zabaw truskawek lub poziomek. Można uprawiać je z powodzeniem w pojemnikach.
Porzeczka, źródło: www.ogrodsfera.sklepna5.pl
 Pamiętajcie, że dzieci, szczególnie małe, mają najróżniejsze pomysły :) warto wziąć pod uwagę ten aspekt planując nasadzenia przy ich kąciku.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *