UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

6 lutego 2013


Wszyscy tęsknimy już za wiosną. I nie powoli czuć ją w powietrzu. Na razie to bardzo subtelne symptomy tj. intensywniejszy śpiew ptaków, bardziej nabrzmiałe pączki drzew i krzewów, czy dłuższe dni… Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wyczarowanie wiosennego klimatu w naszym domu, gdy za oknem jeszcze leży śnieg! Oto one:

  1. pędzenie cebulek, czyli wyhodowanie w warunkach domowych cebulowych roślin kwitnących wiosną tj. hiacynty, szafirki, narcyzy, żonkile itp.  Warunkiem uzyskania kwitnienia jest wcześniejsze ich schłodzenie czyli tzw. stratyfikacja. Po prostu musimy przechytrzyć rośliny i stworzyć wrażenie, że przeszły zimę i mogą kiełkować. Wysadzamy w tym celu do doniczek rośliny cebulowe  (cebulki) i wynosimy na kilka tygodni do pomieszczenia o temperaturze kilku stopni. Następnie przynosimy do ciepłego i jasnego wnętrza, podlewamy i .. czekamy na kwiaty.

  1. zielony szczypiorek – w zasadzie przez całą zimę możemy pędzić cebule. Dzięki czemu mamy świeży, zielony szczypiorek cały sezon. Cebulę wystarczy w stawić do naczynia z wodą, tak aby zakrywała mniej więcej ½ cebulki. Naczynie ustawiamy na np. parapecie i po kilkunastu dniach cieszymy się szczypiorem. 
  1. zielone listki w wazonie – starym, znanym od stuleci sposobem przyozdabiania stołu zimą było przynoszenie do wazonu uciętych gałązek drzew i krzewów. Po kilkunastu dniach pączki pękają i gałązki puszczają zielone listki. Najlepsze do tych celów są gatunki wcześnie rozpoczynające wegetacje tj. brzoza, wierzba czy bez
  1. świeże kwiaty w wazonie – podobnie jak z gałązkami drzew liściastych możemy postąpić z pędami drzewek owocowych. Ponieważ w ich przypadku pierwsze, przed liśćmi pojawiają się kwiaty, to te pąki są gotowe do startu najwcześniej. Wystarczy przynieść kilka gałązek i poczekać. Jednak zaleca się to praktykować raczej w końcowym okresie zimy.
  1. świeże listki na kanapkę – stara, dobra rzeżucha to doskonały pomysł na zielony akcent na parapecie, jak też smaczny, świeży dodatek do kanapek. Technologia wysiewu rzeżuchy jest powszechnie znana i ćwiczona w okresie szkoły podstawowej. Przypomnę pokrótce, że wystarczy zwilżyć wodą ligninę i wysiać na nią nasionka. Wystarczy pilnować wilgotności i sukces murowany!

Pędzony żonkil w lutym :)


Zima to dobry okres na przemyślenie zaplanowanie prac ogrodniczych czy projektowanie ogrodu. Działy ogrodnicze w marketach towarują się pełną parą, co jest nieomylnym znakiem nadchodzącej wiosny! Już dziś możecie poczuć się wiosennie i ruszyć po nasiona, cebulki i inne ogrodnicze akcesoria.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *