UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

5 stycznia 2013


Park Güell to chyba jeden z najbardziej znanych zabytków Hiszpanii, jaki nie Europy. Jest tak samo znany jak jego twórca – Antonio Gaudi. Oczywiście zlokalizowany jest w magicznej  Barcelonie.  
Park utworzono na początku XX wieku jako osiedle dla bogatej burżuazji. Wówczas modna był idea tzw. miast – ogrodów Park Güell doskonale wpisywał się w tę konwencję. Po krótkim czasie przekształcono, go jednak w ogólnodostępny park miejski. Obiekt od 1984 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, tak więc bez wątpienia wart jest zobaczenia.


Styl Gaudiego był bardzo rzeźbiarski oraz secesyjny. Wykorzystywał paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Nawiązywał niekiedy do płynności podwodnego świata. Dziś jest uważany za prekursora architektury biomorficznej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Gaud%C3%AD) .

Obiekt jest osobliwy, czarujący a jednocześnie przerażający, fascynujący a momentami groteskowy. Został stylistycznie napiętnowany przez swojego ekscentrycznego twórcę i w zasadzie nie da się go do niczego porównać. Park zajmuje całe wzgórze i zaprojektowano go w formie tarasów połączonych rampami i schodami. Centralne miejsce stanowi ogromny plac z widokiem na miasto, okolony ławą w kształcie węża. Ława jest wykładana fantastyczną, kolorową mozaiką. Zresztą w całym parku znajdziecie mnóstwo mozaik wszelkiego typu w różnych formach i zastosowaniach. 

Drugi istotny element park stanowią groty i arkady, obecne w wielu miejscach obiektu, a kształtowane tak jak by powstały z nacieków błota. Osobliwe, dziwne, fajne? Dużo sprzecznych doznań.
Atrakcję parku stanowią także zlokalizowane na jego terenie lub w bliskim sąsiedztwie budynki projektu Gaudiego, w tym osobliwym, charakterystycznym nieco bajkowym, a  nieco psychodelicznym stylu. 

Bliżej zainteresowanym polecam oficjalną stronke parku: http://www.parkguell.es/
 
Sagrada Família w Barcelonie - uważana za największe dzieło Gaudiego

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *