UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

16 stycznia 2013


W Polsce nadal niewiele mamy dobrych, nowoczesnych realizacji terenów zieleni. Brakuje jak zawsze funduszy i chyba trochę chęci. Jednym ze sztandarowych przykładów „dobrej” nowoczesnej architektury krajobrazu jest ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. To obiekt rangi europejskiej.
Projektantką założenia była Irena Bajerska, a otwarcie obiektu miło miejsce w 2002 roku. Od samego początku ogród wzbudzał emocje i do tej pory jest celem „pielgrzymek” wielu architektów krajobrazu i miłośników zieleni.
Ogród jest nowoczesny i doskonale współgra (wręcz spaja się) z również nietypową bryłą budynku. To jedno z najciekawszych miejsc w Warszawie. A do tego wstęp jest całkowicie bezpłatny!

Wejście do gmachu BUW (zwróćcie uwagę na zieloną ścianę - motyw ten jest obecny w wielu miejscach.
Zewnętrzne  wejście do ogrodu, gmach BUW w tle.
W zasadzie znaczna część założenia to ogród na dachu. Całość ma około 1 ha i składa się z tzw. części dolnej i górnej połączonych kaskadowym strumieniem. Pierwsze wrażenie jakie mamy po wejściu na teren ogrodu to „zieleń”. Ogród jest bardzo zielony, stonowany, nieco ascetyczny. Na rozległych trawnikach spotkamy studentów. Panuje swoisty uniwersytecki klimat. Dużo kolorowych studentów. Jest też sporo cywili. Niektórzy przychodzą z dziećmi i  kocykami piknikować. Ameryka!
Z ogrodu roztacza się piękny, panoramiczny widok na Warszawę i Wisłę.
To doskonały przykład zespolenia ogrodu z zabudową, jak też dostosowania do formy i funkcji obiektu. Dla mnie 6+. Obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania Warszawy.
Piknikowe trawniki to już częściowo ogród na dachu!
Fragment strumyka.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę biblioteki, gdzie znajdziecie pełne informacje o obiekcie, jego strukturze i materiale roślinnym http://www.buw.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=286&Itemid=91. Fajnie opracowane.

Fragment dolnego ogrodu
Ogród górny. To już typowy ogród na dachu.
Widok na ogród górny z panoramą prawobrzeżnej Warszawy i Wisłą


To zupełnie przypadkowa fotka. Jednak ogród BUW to miejsce wielu sesji fotograficznych, zwłaszcza ślubnych.
Zwrócicie uwagę na to zdjęcie. Zastosowano tu świetny zabieg optyczny - ogród odbija się w zaokrąglonej ścianie budynku. Super!
Widok z ogrodu górnego na Most Świętokrzyski.
W wielu miejscach budynek zrasta się z ogrodem - tu:jeden ze świetlików.

Widok na ogród dolny z ogrodu górnego.

Z ogrodu można zajrzeć do wnętrza budynku BUW. Oto co widać.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *