UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

19 stycznia 2013

Ogród rustykalny, czyli po prostu wiejski. Przypominający ogrody naszych babć. Moja babcia miała taki ogródek. Pamiętam astry i lwie paszcze oraz starą studnie z wiadrem na łańcuchu i jeszcze drewnianą ławeczkę pod jabłonią. Ogródek był podzielony na część kwiatowa i warzywną. Pamiętam, że wydawało mi się, że rosną tam najpiękniejsze kwiaty na Świecie. 
Miałam wtedy kilka lat… Teraz widuję podobne ogrody gdzieś poza miastami, ale tradycyjny wygląd coraz częściej ustępuje iglakom i szczepionym drzewko, oraz po prostu trawnikom.  Tak jest wygodniej, wg niektórych ładniej, bo zmienia się tryb życia, zmieniają wzorce. 

Jednak od pewnego czasu, zwłaszcza z nastaniem mody na budownictwo w stylu „dworku polskiego”, obserwujemy renesans stylu rustykalnego. Jest to chyba jeden z łatwiejszych i tańszych do zastosowania stylów. Jednak zabierając się za jego wprowadzanie do naszego ogrodu, koniecznie musimy rozważyć czy będzie pasować do budynku mieszkalnego. Zawsze zresztą musimy to ocenić, niezależnie od stylu. To ważne aby nie było dysonansu. To jak z obrazem w niewłaściwych ramach. Może być bardzo piękny, a jak damy niewłaściwe ramy zaprzepaścimy cały efekt.
źródło: http://www.twojogrodeden.pl
Styl rustykalny polecam oczywiście do wiejskich tradycyjnych ogródków, domów drewnianych, dworków i dworko-podobnych, a także ogródków działkowych. Raczej nie polecam do architektury nowoczesnej. Styl ten możemy zastosować kompleksowo lub wybrać odpowiednie motywy.
Generalnie styl rustykalny sprawdza się najlepiej w mniejszych ogrodach. Przyczyna jest prosta – w dawnych wiejskich ogrodach z których styl ten czerpie nie było trawników. Oczywiście obecnie trudno wyobrazić sobie ogród bez trawnika, więc można zastosować elementy stylu decydując się na rustykalne rabaty (dobór roślin) oraz akcenty w ogrodzie (wyposażenie).

Główne cech stylu rustykalnego to:
  • Naturalność i prostota
  • Przewaga gatunków liściastych
  • Swobodne kształtowanie roślin – bez celowego formowania
  • Duży udział gatunków kwitnących
  • Duży udział roślin jednorocznych, szczególnie kwitnących
  • Duży udział pnączy
  • Zdecydowana przewaga gatunków liściastych, unikanie gatunków iglastych
  • Kontrastowe zestawienia barw
  • Pełna paleta kolorystyczna (unikanie tendencji typu: ogród w jednej tonacji kolorystycznej)
  • Dowolność w kształtowaniu linii rabat i nawierzchni
  • Wprowadzanie gatunków użytkowych drzew i krzewów oraz rabat warzywnych
  • Stosowanie naturalnych, tradycyjnych materiałów tj. drewno, cegła, kamień (ale raczej w naszych warunkach polne otoczaki)
  • Stosowanie konstrukcji typu trejaż, pergola, kratki itp.
  • Stosowanie elementów dekoracyjnych tj. drewniana ławeczka, stara studnia, stare naczynia i przyrządy gospodarskie. Pełna dowolność

Polecane, charakterystyczne gatunki:
  • Drzewa i krzewy użytkowe tj. jabłonie, wiśnie, śliwy (mogą być również ich ozdobne odpowiedniki tj, pięknie kwitnąca Wiśnia Kanzan) – warto aby sadzić je na rabatach ozdobnych, nie tylko dedykować do warzywnika
  • Pnącza tj. winorośl, powojniki, chmiel, wiciokrzewy
  • Byliny: krwawnik, Malwa (roślina dwuletnia), Orlik, Astry, Chaber (Centaurea), Ostróżka, Jeżówka, Dyptam, Kuklik, Łubin, Firletka, Jaskier ostry, Rudbekia, Pełnik, Szałwia, Kocimiętka
  • Rośliny jednoroczne: słoneczniki, nagietki, naparstnice, lewkonie, dziewanna i wszystko co uda Wam się wyszperać w dziale z nasionami w pobliskim sklepie
  • Fajnym patentem jest wycieczka na pobliską (mniej lub bardziej)  łąkę z wiaderkiem i łopatką i pozyskanie kilku gatunków wprost z Natury – uwaga jednak na gatunki chronione, a także na sam sposób pozyskiwania, aby odbył się z minimalną szkodą dla Środowiska.
  • Warzywa – wyglądają bardzo naturalnie w otoczeniu w/w gatunków. Można je wkomponować w ozdobne rabaty, albo wydzielić specjalną strefę warzywnika.
źródło: http://jocelynsgarden.blogspot.com
Ogród rustykalny jest nieco chaotyczny i bałaganiarski. Nie musimy się specjalnie przejmować, co, jak i gdzie sadzimy! Zawsze będzie dobrze. Ważne aby było maksymalnie kolorowo, aby kolory i rośliny kipiały i przelewały się przez siebie. Ma być swojsko, przyjemnie. Taki ogród to dobre miejsce do działań ekologicznych tj. założenie kompostownia, odzyskiwanie deszczówki itp.
Ogród rustykalny ma jednak pewien zasadniczy minus – wymaga dużo pracy, gdyż w dużej części składa się z bylin i roślin jednorocznych. Trzeba je więc systematycznie pielić i wysiewać co roku od nowa w przypadku jednorocznych! Z kolei rośliny użytkowe sprzyjają pojawianiu się szkodników, szczególnie mszyc. Walka z nimi też wymaga zachodu. Łatwo taki ogród zapuścić i zamiast swojskich klimatów mamy chwasty pod jabłonką.
Styl rustykalny ma jednak dwie zasadnicze zalety: jest bardzo tani i bardzo łatwy w wykonaniu.  Aranżując ogród rustykalny w zasadzie nie potrzebujemy żadnego projektu, możemy iść na żywioł i dobrze się bawić, wykonać ogród całkowicie samodzielnie, włączając np. dzieci w proces tworzenia i późniejszej pielęgnacji – super zabawa i edukacja, zwłaszcza jeżeli pozwolimy na „kontrolowaną” samodzielność. Ogród rustykalny jest do tego idealny – możemy np. dać każdemu z dzieci swoją grządkę! Bardzo polecam!
Co równie ważne nie musimy wydawać prawie nic, bo wszystko możemy mieć z tzw. odzysku. Wystarczy zajrzeć na strych, czy do dziadka do stodoły. Istna kopalnia towaru. A po kwiatki na łąkę. Zostaje kupić tylko drzewka owocowe i parę torebek z nasionami i praktycznie za 100 zł można mieć już ogród.

Uwaga: Styl rustykalny to nie to samo co romantyczny, czy wiejski kojarzony z angielską prowincją. W niniejszym wpisie skupiłam się na rodzimym gruncie i stylu wiejskim, stąd być może niektórzy odniosą wrażenie, że czegoś im brakuje. Wspomnianym stylom za jakiś czas poświęcę trochę uwagi, bo estetycznie są mi bliższe i w zasadzie mają wiele wspólnego (wspólną „bazę”) z naszym stylem rustykalnym.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam "babcine" ogródki, wbrew pozorom są one bardzo pracochłonne ale efekty to rekompensują.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również uważam, ze taki typ ogrodu wymaga bardzo dużo pracy. Zwłaszcza rośliny jednoroczne są wymagające. Ale bardzo łatwo je założyć, ponieważ nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy ponad to o co możemy zapytać mamę lub babcię, jak nie swoją to kolegi :) Jeszcze wiele, zwłaszcza babć :), kultywuje ten styl ogrodowy, czasem te ogródki to istne cacuszka!

      Usuń

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *