UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

26 stycznia 2013


Ogród na zimę zamiera. Nie ma co w nim robić. Ogród zimą jest brzydki. Takie opinie często krążą wśród posiadaczy ogrodów. Nic bardziej mylnego. Ogród żyje i może być atrakcyjny cały rok! Pamiętaj, zima nie oznacza, że musisz rezygnować z aktywności w swoim ogrodzie. Ulep bałwana lub igloo, rozpal grilla, wyjdź nakarmić ptaki. Ogród zimą ma wiele do zaoferowania – korzystaj z niego również wtedy! Oto 10 prostych sposobów na fajny i atrakcyjny ogród zimą:


 1. Posadź rośliny o kolorowych pędach np. Dereń biały `Elegantissima`, `Sibirica` , `Spaethii` (pędy czerwone) lub Dereń rozłogowy  (pędy żółtawe)
 2. Posadź rośliny o ciekawej formie tj. Leszczyna pospolita `Concorta` (gałęzie skręcone w korkociągi) lub Wierzba mandżurska ` Tortuosa` ( powyginane pędy jak po ‘ trwałej”).
 3. Zastosuj rośliny iglaste o różnej formie, wielkości i kolorystyce – bardzo szeroka gama do wyboru.
 4. Zastosuj liściaste rośliny zimozielone lub częściowo zimozielone np. Runianka, Rododendrony, Bluszcz, Barwinek, Trzmielina, niektóre Irgi, Azalie, Bukszpan, Ognik, Mahonia, Ligustr.
 5. Rośliny których owoce pozostają na zimę i są dekoracyjne np. Berberys (czerwone niewielkie owoce), Irga np. pozioma, rozkrzewiona, niektóre ozdobne Jabłonie np. `Eleyi`, `Ola`.
 6. Posadź wysokie, ozdobne gatunki traw, których pióropusze wyglądają niezwykle atrakcyjnie zimą np. Miskanty, zwłaszcza Miskant cukrowy i chiński w odmianach.
 7. Umieść w ogrodzie karmnik dla ptaków, a na drzewach, o ile je posiadasz zawieś specjalne pojemniki z karmą lub przysłowiową słoninkę dla sikorek. Okres zimy to czas gdy niemal całe dzikie życie zamiera, a ptaki to jedna z nielicznych zwierząt jakie możemy spotkać, warto je mieć w swoim ogrodzie, przy okazji im pomagając. Tylko uwaga: wybierając miejsce dokarmiania pamiętajcie o kotach, które tylko czekają na taką okazję.
 8. Ustaw w ogrodzie rzeźbę, albo inne dekoracyjne przedmioty np. wiklinowe kule.
 9. Zadbaj o oświetlenie ogrodu. W okresie zimowy gdy przez większość doby jest ciemno, ciekawe oświetlenie jest ogromnym atutem każdego ogrodu. Nawet niewielki ogród można bardzo i tanio oświetlić stosują tzw, oświetlenie akcentowe. Na specjalne okazje możesz ustawić w ogrodzie świece lub latarenki. Świtało świec doskonale wygląda na śniegu.
 10. Leszczyna pospolita `Concorta`źródło:www.ladscapedia.info
  Pędy derenia białego `Elagantissima`źródło: www.fotoszok.pl
 11. Zadbaj aby po opadnięciu liści nie wyszedł z ukrycia zamaskowany wcześniej bałagan. Np. poutykane gdzieś przedmioty, stare narzędzia, worki, odrapane ściany, sterty patyków, gałęzi i liści, połamane zabawki dzieci, stare psie miski itp. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego gruntownie posprzątaj ogród, tak aby zimą prezentował się należycie. Zadbaj również o estetykę ogrodzenia, składzików, komórek itp. często w sezonie, bardziej ukrytych i pomijanych. W ascetycznym krajobrazie zimowym takie rzeczy widać wyraźniej. 

Miskant chiński źródło: www.pudelko.com
Wierzba mandżurska ` Tortuosa`

Wiklinowe kule: źródło: www.stoklasa.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *