UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

31 grudnia 2012W poprzednim ‘odcinku” sporządziliśmy sobie pewien bardzo ogólny zestaw elementów jakie zastosujemy w naszym ogrodzie. Nazwaliśmy to programem ogrodu. Przy okazji mieliśmy możliwość przemyśleć sobie nasz teren i zweryfikować lub poczynić nowe założenia. Teraz już mamy bardzo konkretną bazę, którą będziemy w zasadzie uszczegóławiać, modyfikować i udoskonalać. Ale mamy najważniejsze: solidny, przemyślany punkt wyjścia.
Jednak zwłaszcza kiedy mamy duży ogród metoda puzzli nie wystarcza. Warto wieć przyjrzeć się bliżej jeszcze jednej alternatywnej metodzie, która może być używana samodzielnie jak i w ścisłym powiązaniu z metodą puzzli. Puzzle mają zastosowanie raczej w mniejszych ogrodach, natomiast metoda podziału na strefy w tych większych.


Metoda podziału na strefy to nic innego jak podzielenie powierzchni naszego ogrodu na strefy/terytoria/mniejsze fragmenty. Kryterium wyodrębniania tych stref stanowi funkcja (wiodąca funkcja) jaką pełnią/ będą pełnić.

W zasadzie możemy przyjąć, że każdy polski ogród przydomowy (ten specjalnie zaprojektowany lub nie) składa się z bardzo podobnych elementów, które mają podobną funkcję a różnią się formą. Do takich elementów zaliczyłabym:
  1. budynek mieszkalny = dom
  2. przestrzeń gospodarcza ( garaż lub/i miejsce postojowe lub/i budynek/i gospodarczy lub/i składzik lub/i drewutnia itp.)
  3. podjazd (ew. miejsce parkingowe)
  4. ścieżka/i piesze = chodnik = wydeptane w trawie (czyli komunikacja piesza łącząca najczęściej najważniejsze funkcjonalnie miejsca w ogrodzie i domu)
  5. trawnik (miejsce rekreacji oraz główna płaszczyzna ogrodu)
  6. rabaty (z raczej niższymi roślinami dekoracyjnymi  kwitnącymi tzw. kwiatami)
  7. drzewo/a  ew. małe drzewko (zależnie od wieku i wielkości ogrodu mamy w nim lub nie jakieś drzewa; zazwyczaj nawet w niewielkich ogrodach sadzimy małe drzewko, lub coś co na nam je przypomina)


I to w zasadzie tyle. Tyle zawsze znajdziecie w polskim ogrodzie, ogródku czy jak tam zwał. U niektórych znajdziemy także warzywnik, sad, u innych plac zabaw dla dzieci, u jeszcze innych miejsce na grilla itd. To zresztą ustaliliśmy sobie już poprzednio, z każdy ogród to pewna baza + indywidualne elementy wynikające z indywidualnych cech użytkowników.
Oczywiście jak sięgniecie do literatury fachowej znajdziecie różne podziały na przeróżne strefy i elementy etc. Nie komplikujmy sobie jednak życia książkową wiedzą. To kurs praktyczny, który ma pokazać i nauczyć jak zrobić sobie samemu fajny ogródek. Jest trochę „na chłopski rozum”, dlatego bazuje na przystępnej terminologii i prostym przekazie. Nie znaczy to, ze nie czerpię z naukowych podstaw. Jednak lata praktyki pozwalają mi na próbę ich oswojenia i „sprzedania” Wam w bardziej przystępnej i praktycznej formie.

Wróćmy wiec do naszej listy. W połączeniu/zestawieniu z opracowanym wcześniej programem ogrodu (lekcja 2) daje w miarę pełen obraz tego co w naszym ogrodzie być powinno aby:
- z jednej strony spełniał nasze indywidualne wymagania i był dopasowany do naszych potrzeb, zachcianek stylu życia itd.
- z drugiej strony był praktyczny, użytkowy i nam codziennego funkcjonowania nie utrudniał czy nie komplikował. Mamy pewność, ze niczego nie pominiemy i oprócz listy marzeń nie zapomnimy w ogrodzie uwzględnić także elementów praktycznych, które po prostu być muszą. Bo jak mamy garaż to raczej potrzebujemy podjazdu, jak mamy kominek czy piec to raczej konieczna jest drewutnia itd.


Strefy możecie potraktować jak mini ogrody i urządzać je metodą puzzli, każdą oddzielnie


Są w zasadzie 2 drogi jakimi możecie pójść planując ogród:
  1. pogrupować elementy programowe (puzzle) tematycznie wyodrębniając rodzaje stref funkcjonalnych  np. budynek mieszkalny + część gospodarcza + część rekreacyjna. Można to jeszcze bardziej uszczegółowić wydzielając więcej stref: strefa zabaw dzieci, opalania, roślin uprawnych, gry piłkę, strefa psa itd. Jednak nie popadajmy w zbyt dużą dokładność – chodzi raczej o pewien ogół. Stworzenie rodzaju „worków” – „zbiorów” do których powrzucamy nasze elementy zagospodarowania, co może rozmieścić je w terenie. Podział na strefy  polecam zawłaszcza dla obiektów większych niż 500 m2

Zwrócicie uwagę na strefę buforową = izolacyjną. Ponieważ zazwyczaj cenimy sobie prywatność i możliwość odcięcia od otoczenia, warto pamiętać aby bezpośrednio przy ogrodzeniu zaplanować roślinność raczej wyższą, która nas oddzieli wizualnie, akustycznie i funkcjonalnie od otoczenia. Chyba, ze celowo zamierzamy się z nim łączyć. Taki bufor może stanowić np. żywopłot z tuj (żywotników) lub nasadzenia z gęstych roślin krzewiastych. Ale w to wgłębimy się bardziej w kolejnych lekcjach .

2. pogrupować przypadkowo, bez specjalnej strefowości i logiki – czasem inaczej się nie da ze względu na rozmiary lub kształt działki. Jeżeli mamy mały ogródek (tak do 100-200 m2) ciężko mówić o wyraźnym podziale na strefy, bo z jednej strony mamy mała powierzchnię, ale z drugiej także niewiele elementów programowych możemy tam upchać. Jednak ja generalnie namawiam do grupowania i logicznego podziału na strefy. To ułatwia proces projektowy. Jedną w ogóle z podstawowych zasad projektowych jest ład i porządek (w rozumieniu przeciwieństwa chaosu). Staramy się aby wszystko było spójne i logiczne. Uzyskanie efektownego chaosu czy wrażenia bałaganu to, wierzcie mi, wyższa szkoła jazdy. Trzeba być dobrym, aby robić dobry chaos. Pisząc „dobry” mam na myśli „dobrym, wykształconym fachowcem”. Dlatego zdecydowania namawiam do przemyślanego podziału na strefy, chociażby te najbardziej podstawowe.


Na następnej lekcji jeszcze bliżej przyjrzymy się strefom, czyli funkcjonalnym elementom ogrodu. Podam receptę jak urządzi każdą z nich. A potem… cóż pozostanie tylko zgrabnie zebrać wszystko do kupy !

<a href="http://blooger.pl" target="_blank" title="Katalog Blogów Blooger"><strong>Katalog Blogów Blooger</strong></a>


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *