UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

19 grudnia 2012


Lekcja 1. Plan terenu. Skala. Technika i wymiar.KROK I. Plan terenu
Plan terenu.
Podstawą każdego projektu jest plan terenu który chcemy zaprojektować. Nie ważne czy projektujemy 50 m2, 500m2 czy 1500 m2 , czy nasz balkon, czy używamy techniki 2D lub 3D -zasada jest taka sama: musisz mieć plan terenu.
Jest kilka sposobów na jego opracowanie:
  1. pójście do gminy lub starostwa do wydziału geodezji i zamówienie mapy naszego terenu – w większości przypadków nie ma z tym problemu. O ile ostatnio kupiłeś działkę lub budowałeś dom taki plan masz na pewno w dokumentacji tej inwestycji.
  2. skorzystanie z zasobów google map – na potrzeby amatorskiego projektu mapki tam prezentowane powinny wystarczyć – to zależy od jakości zdjęcia. Ich zaletą jest dokładne odwzorowanie elementów zagospodarowania terenu tj. drzewa, krzewy itp.
  3. samodzielne wykonie pomiarów – najprościej skorzystać z taśmy mierniczej i np. na papierze milimetrowym lub w kratkę odwzorować teren. To najbardziej pracochłonna metoda. Można oczywiście użyć wszelkich nowocześniejszych urządzeń pomiarowych, jak kto woli. Ale można zrobić to zupełnie na skróty i wszystko wymierzyć krokami. Ważne aby podczas pomiarów stosować równe kroki. Wówczas określając długość jednego kroku można określić wymiary całości. Ideałem jest sytuacja gdy stawiamy kroki o dł. +/- 1m. Można to wyćwiczyć jak ktoś ma ochotę i czas.
Fragment mapy geodezyjnej.
Plan terenu powinien uwzględniać wszelkie istniejące elementy zagospodarowania terenu tj. ogrodzenia, budynki, ścieżki, podjazdy, drzewa, krzewy itd.
Dobrze jak znamy przebieg instalacji na naszym terenie, bo wówczas unikniemy sytuacji gdy na rurze gazowej posadzimy duże drzewo, którego korzenie, wcześniej czy później tę rurę uszkodzą. Takie sytuacje można mnożyć co pozostawiam Twojej wyobraźni…

KROK II. Skala
Zwymiarowałeś swój teren i masz w ręku szkic roboczy. Pewnie jest pomazany i pognieciony. Jeżeli nie to podziwiam! Moje zawsze takie są J Tak więc proponuję aby przerysować nasze pomiary „na czysto”.  Dla tego celu musisz podjąć decyzję o skali. W ogóle świadomość skali jest bardzo istotna, nawet jeżeli dysponujesz gotowym podkładem.
Skala mówić po ludzku to „to” jak się ma wymiar np. jakiegoś  przedmiotu, rośliny narysowanego „na papierze” do rzeczywistych wymiarów w naturze. I tak np. skala 1:10 oznacza że 1 jednostka „na papierze” to 10 jednostek w terenie. Czyli 1 cm na papierze to 10 cm w terenie. W skali 1:100 przyjmujemy, ze 1 cm „na papierze” to 100 cm w terenie (czyli 1m) i tak dalej, w skali 1:500 1 cm „na papierze” to 500 cm w trenie (czyli 5m). Proste? Czyli wracając do planów skala daje nam wiedzę jak plan na którym będziemy rysować projekt ma się do realnego trenu. Jeżeli nie znamy skali nie wiemy nic. Skali używamy czasem nieświadomie już sporządzając plan terenu, albo powiększając ten gotowy. Jeszcze jedna uwaga praktyczna co do gotowych planów i ich skal. W przypadku planów geodezyjnych będziecie znali zazwyczaj skalę (chyba że wcześniej powiększaliście albo pomniejszaliście taką mapę) więc powiększenie rysunku nie powinno być trudne. Zakładam że macie skalę 1:1000, a chcecie 1:100, należy wówczas 10x powiększyć (tak powiększyć!) podkład. W przypadku google map sprawa skali może nie być tak oczywista, dlatego wówczas warto zmierzyć jakiś wyraźny wymiar w terenie, który dobrze widać na zdjęciu. Wówczas wystarczy porównać stosunek obu wymiarów i mamy skalę zdjęcia. Jak znamy skalę wyjściową możemy uzyskać każdą dowolną, jak również mamy pełną wiedze o naturalnych wymiarach przedmiotów.
Jeżeli moje wywody nie są wystarczające polecam poszukanie kalkulatorów i przeliczników skal w sieci.

KROK III. Technika i wymiar.
Zakładam, że skoro korzystasz z mojego kursu nie jesteś profesjonalistą, a więc techniki projektowania komputerowego, a w szczególności techniki 3D są Ci obce. I dobrze, bo to nie jest kurs dla profesjonalistów, ale prosty przewodnik dla wszystkich laików, którzy nie szukają zaawansowanej wiedzy, ale prostych i skutecznych porad. Tak więc umówmy się, że projektujemy w 2D czyli w dwóch wymiarach – „na płasko”. Mamy więc szerokość i długość, czyli osie Y i X  - dla matematycznie zorientowanych.
Oczywiście możecie wybrać technikę 3D – są programy komputerowe  które to umożliwiają nawet laikom.
W ogóle masz do dyspozycji przeróżne techniki zależnie od Twoich możliwości i umiejętności. Można użyć zwykłej techniki rysunkowej od począwszy kartki i ołówka na farbach, pastelach skończywszy (o ile Ci się chce..) , można użyć komputera korzystać albo z gotowych programów „na płytach” typu Garden Composer  albo z aplikacji typu Sketch, można robić makiety, co kto woli.
Jednak niezależnie od skali i techniki trzeba posiadać podstawową wiedzę z zakresu zasad projektowania i urządzania terenów zieleni, której nie oferuje żaden program. Dlatego zapraszam serdecznie na kolejną lekcję.

Zadanie domowe:
  1. Działka ma kształt prostokąta wymiary 200 x 400 m. Jaki wymiary będzie miała na Twoim planie zakładając, że rysujesz w skali 1:100?
  2. Odległość jabłoni o rogu budynku wynosi 6 m. Na planie ma 3 cm. Jaka to skala?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *