UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

19 grudnia 2012

Lekcja 2.… po prostu puzzle…


KROK IV. Program ogrodu czyli ogrodowe puzzle.
Przygotuj papier kolorowy, pisak/marker i nożyczki

Wytnij swoje puzzle - nie musisz się starać, pamiętaj jedynie o skali!
Zakładam, że masz już plan swojego terenu. Możemy powoli przystępować do tzw. fazy koncepcyjnej czyli mówiąc ludzkim językiem zacząć się zastanawiać. To bardzo ważny etap pracy projektowej. Wiecie, co nagle to po diable. Często ogrody w Polsce robi się tak, że właściciel jedzie do centrum ogrodniczego, wybiera co mu się podoba przywozi „do domu” a potem sadzi gdzie popadnie. Okazuje się, po posadzeniu że owszem roślinki ładne na szkółce były, dołki się fajnie kopało, ale potem kupy się to nie trzyma wcale. Drugi ważny błąd popełniany przez laików, to traktowanie ogrodu jako zbioru roślin i postrzeganiu go tylko jako zieleń. A przecież w naszych ogrodach umieszczamy wiele innych „elementów wyposażenia”. I tak np. układamy ścieżki, budujemy szopki, wiaty, zadaszenia, składziki i jak tam jeszcze zwał, robimy wybiegi dla psów, miejsca na ognisko, grilla, oczka wodne, budujemy altanki, aranżujemy miejsca dla dzieci (piaskownica, huśtawka itp.) , coraz częściej latem rozstawiamy baseny itp. Urządzenia rekreacyjne. W większych ogrodach urządzamy boiska i inne miejsca do uprawiania sportów. Mamy także miejsca gdzie uprawiamy warzywa i owoce, a nawet hodujemy zwierzęta gospodarskie np. kury. Coraz popularniejsze jest wytwarzanie produktów spożywczych we własnym zakresie, nawet przez mieszkańców przedmieść większych miast.
Wymieniłam tylko niektóre elementy jakie wprowadzamy do naszych ogrodów. Zależą one od naszego trybu życia, wieku, kondycji, struktury rodziny, preferencji, ilości czasu spędzanego w ogrodzie i tego co w tym ogrodzie robimy. I tu dochodzimy do sedna. Zanim zaczniemy cokolwiek robić i mam tu na myśli nawet samo rysownie na papierze szkicu koncepcji, musimy usiąść  i zastanowić się po co nam ten ogród i co w nim będziemy robić/robimy. Bo nasz ogród musi być skrojony na miarę, czyli optymalnie dopasowany do nas i naszej rodziny. Jak nie lubimy wody to nie wstawiajmy oczka wodnego, tylko dla tego że ma sąsiad.
Wycięte elementy możesz rozmieszczać dowolnie na schematycznym planie ogrodu.

Proponuję zrobić sobie samemu lub z rodziną burzę mózgów i po prostu w punktach wypisać co chcielibyście robić/robicie w ogrodzie, czego nie będziecie robić a także co chcielibyście w ogrodzie mieć. Stworzycie sobie rodzaj worka z pomysłami/ życzeniami. Teraz trzeba jakie zderzyć z rzeczywistością, czyli zobaczyć jakie są możliwości wykonania waszych życzeń. Bo gdy wpiszecie na listę basen to.. cóż dla większości z nas koszt jest nie do udźwignięcia. Albo wpiszecie sobie palmy, no teoretycznie sa takie co znoszą temperatury ujemne, ale czy praktycznie widzieliście je w Polsce? Wniosek prosty – jakby u nas palmy rosły bez problemu to by rosły. Widzicie więc że trzeba tworzyć swoją listę w poczuciu realizmu i w zgodzie z naszymi możliwościami. Niestety… Nie musicie dokładnie określać na tym etapie co ile kosztuje i jak się to robi, ale musicie mieć blade pojęcie o skali kosztów i wykonalności.  Zresztą to oczywiste.
Mając taką listę życzeń czyli tzw. elementów programowych jesteście już w 1/3 całej pracy! Wiecie czego mniej więcej chcecie. Teraz tylko musicie te elementy zestawić w jedną całość tak aby do siebie pasowały. I mamy puzzle.  Możecie nawet zrobić sobie takie puzzle, aby łatwiej było Wam wyobrazić sobie i zaplanować pewne rzeczy. Czesem wydaje nam się z Bóg wie co się na naszym terenie zmieści, albo że nic się nie zmieści. Jak przychodzi co do czego jest zaskoczenie! Możecie ułatwić sobie życie i po prostu narysować i wyciąć pewne elementy (składzik – komórka, oczko wodne, miejsce na grilla, placyk, obrys piaskownicy, huśtawki, a nawet poszczególne rośliny) np. z kartonu, czy kolorowego papieru. Potem te elementy możecie dowolnie zestawiać, przestawiać przesuwać na planie działki i patrzeć jak się mieszczą, jak je ułożyć. To dziecinnie prosta metoda używana również przez profesjonalistów. Daje bardzo wymierna informacje o różnych możliwościach/wariantach aranżacji terenu jak również stanowi istotna  bazę do kolejnego etapu jakim jest koncepcja.

Przykładowa lista (życzeń) elementów wyposażenia ogrodu przydomowego ( w nawiasach określono docelowe wymiary wybranych elementów):

  1. altana/wiata śmietnikowa (1x1)
  2. zadaszenie/składzik na drewno i narzędzia (2x2,5)
  3. wybieg dla psa (5x2)
  4. placyk z oczkiem wodnym i miejscem do opalania na 2 leżaki
  5. miejsce do grillowania z miejscem na ogrodowy stół i ławy
  6. kącik zabaw dla dzieci – piaskownica + huśtawka+ domek ze zjeżdżalnią (3x4)
  7. rabata ziołowa (1x1)
  8. kącik warzywny (1x2)
  9. miejsce do mycia samochodu i drobnych prac gospodarskich (4x3) – najlepiej połączone ze składzikiem z pkt.2
Połącz elementy liniami ścieżek. Możesz także dorysować inne elementy

Wszystkie te elementy można wyciąć z papieru, porozkładać na planie, połączyć ścieżkami i podstawa koncepcji gotowa. A my unikamy niespodzianek przy wykonaniu. Tylko uwaga: dobrze = realnie określcie wymiary poszczególnych elementów. Oczywiście oczywiste jest że nasze wycinanki robimy w skali dopasowanej do skali planu terenu :)
Życzę dobrej zabawy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *