UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

1 listopada 2012


Na przekór deszczowej pogodzie i paskudnej (ech co by tam nie gadał jesieni nie lubię!!!) porze roku chce Was zabrać i siebie też na Francuską Rivierę. A co tam - jak szaleć to szaleć. A więc prosto z mostu wmeldowujemy się do najwyższych sfer i odwiedzimy sobie Panią Baronową de Rothschild-Ephrussi i je piękne ogrody.
Fragment ogrodu hiszpańskiego


Magiczna Francuska Riwiera przyciąga najwyższe sfery tego Świata od stuleci. Chociaż rozsławiona w skali globalnej w zasadzie dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku, stając się miejscem kultowym. A tam gdzie spotykają się pieniądze, sława i cały ten blichtr nie może zabraknąć pięknej oprawy ogrodowej. I choć gdy jesteśmy w tym miejscu naprawdę nie wiadomo „w co ręce” wsadzić, co zwiedzić, zobaczyć, odwiedzić, to każdy miłośnik ogrodów powinien swoje kroki skierować Półwysep Cap Ferrat do Villa Ephrussi.
To magiczne miejsce gdzie niczym Alicja w Krainie Czarów przechodzimy przez kilka tematycznych ogrodów zamkniętych w jedną całość podróżując poprzez style i epoki sztuki ogrodowej.  Wszystko to w sąsiedztwie błękitnych wód pobliskiej Zatoki, otoczeniu bujnych palm pod lazurowym niebem. B A J K A. 
Widok na Ville i ogród francuski

Obiekt Villa Ephrussi został stworzony przez Beatrice de Rothschild, córkę Barona Alphonse de Rothschild, bankiera i kolekcjonera sztuki. Historia samej Beatrice jest dramatyczno – romantyczna, gdyż jako młoda dziewczyna wieku 19 lat wyszła za mąż za Marice`a Ephrussi paryskiego bankiera z Rosji. Mąż, przyjaciel rodziny, był 15 lat starszy od młodej Beatrice. Małżeństwo okazało się wyjątkowo nieudane i zakończyło separacją. Mąż okazał się nałogowym hazardzistą i utracjuszem.
Sama Beatrice niedługo po rozwodzie odziedziczyła cały majątek po zmarłym ojcu, co pozwoliło jej na podjęcie decyzji o budowie Villi Villa Ephrussi na pięknym Cap Ferrat na Francuskiej Rivierze. Budowa rozpoczyna się w 1906 roku. Powstaje piękny pałacyk w stylu belle epoque oraz towarzyszące mu ogrody. Ogrody powstają w latach 1905-12 na skalistym, zadrzewionym cyplu. Ogród zajmuje finalnie 4 ha. Początkowo ogrody nie mają charakteru tematycznego, a w pełni uzyskują go dopiero po śmierci Beatrice. Znajdziemy tam obecnie: ogród francuski, hiszpański, japoński, egzotyczny oraz różany. 
Ogród różany

Tuż przed swoją śmiercią, Beatrice, przekazała obiekt Académie des Beaux-Arts.
Wszystkich zainteresowanych bliżej obiektem odsyłam na :
http://www.villa-ephrussi.com/fr (nie zrażajcie się francuskim tekstem – tłumacz google daje radę).
Fragment ogrodu japońskiego z gajem bambusowym


Z ciekawostek powiem Wam, że jak byłam w tym obiekcie, to trafiłam na dzień w którym popołudniu miało się tam odbyć jakieś „party” (obiekt jest wynajmowany na tego typu imprezy) i miałam okazję obserwować te przygotowania. Było łał !!! Na niektórych zdjęciach może widać stoły z przygotowywane na trasie – szykowano tam szampana i przystawki z tego co pamiętam… mmm… Cały zastęp czarno białych kelnerów! Wszystko „mega wypasione” jak to się teraz mówi :) Ech wielki świat…
Widok z ogrodu na Zatokę
Pokaz fontann w ogrodzie francuskim
Ogród francuski

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *