UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

28 października 2012pijalnia wód, palmiarnia

Dziś zabieram Was „do wód” jak to się onegdaj mawiało w wyższych sferach naszej i nie tylko arystokracji. „Do wód” czyli do uzdrowiska, w pełnym, przedwojennym tego słowa znaczeniu. Bo do wód nie jeździło się tylko po zdrowie, a i często to zdrowie na ostatnim miejscu stało. Do wód jeździło się towarzysko, zabawowo, ekskluzywnie. Ot takie wczasy dla znużonych i znudzonych bogatych dam w bogatej oprawie słynnych uzdrowisk. W Europie istniało wiele takich miejsc – jak choćby słynne Karlove Wary, czy Baden Baden. 
Tradycja wyjazdów do wód przekłada się na obecną turystykę sanatoryjną i często drogi obecnych kuracjuszy prowadza do tych samych miejsc i obiektów, gdzie wypoczynku i kuracji zażywały niegdysiejsze wyższe sfery. Jak łatwo się domyśleć obiektom sanatoryjnym towarzyszyła zazwyczaj wspaniała oprawa ogrodowa i to ten aspekt oczywiście mnie najbardziej interesuje. Aczkolwiek uzdrowiskowy klimat „dawnych dni” ciągle obecnych w jakiś ulotny sposób w tego typu miejscach uważam za bardzo fajny. Chętnie też słucham związanych z takimi miejscami historii i anegdot. Odwiedzając takie obiekty ma się wrażenie że czas płynie tam dużo wolniej, a czasem wręcz stoi w miejscu.

Dziś więc wybierzmy się do Nałęczowa, dawniej nazywanego Nałęczów – Zdrój, położonego niedaleko od kultowego już Kazimierza Dolnego i nieco mniej znanych turystycznie Puław.
Nałęczów jest opisywany jako jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym i fakt faktem kiedyś moja Ciocia Ela leczyła tam swoje serce.
Historię Nałęczowa bez trudu sobie wygooglujecie :). Polecam np.: http://panel.lfoz.lublin.pl/index/show/id/887/nazwa/naleczow-park-zdrojowy

 Ja więc skromnie pro forma: Uzdrowisko powstało na tym terenie w XIX wieku i nieprzerwanie trwa do dziś. Sama miejscowość pełni także funkcje turystyczne jako tzw. letnisko. Atrakcją miejscowości Nałęczów jest oczywiście park zdrojowy, a jakże! Park istniał ponoć od XVIII wieku, a w XIX rozbudowano go dostosowując do potrzeb kuracjuszy. Obecnie zajmuje około 20 ha. Atrakcję parku stanowi okazała palmiarnia połączona z pijalnią wód. Zauważcie, ze zazwyczaj te dwie funkcje są połączone w większości takich obiektów. 

Do ciekawostek dendrologicznych na terenie parku można zaliczyć  tulipanowce amerykańskie, katalpy i skrzydłoorzechy chińskie. Cały drzewostan ma około 200 lat i sam w sobie stanowi ogromna wartość. Sympatycy fauny mogą zrealizować się karmiąc oswojone kaczki, łabędzie czy wiewiórki. Na terenie parku działa także spa z komplekem basenowym Atrium z basenem wodnym Aquatonic, saunami, oraz basenem białej glinki, siłownią, gabinetami Organique oraz klubem z bilardem, kręgielnią i grillem. Ha!
Szczegóły na : http://spanaleczow.pl

Na terenie Nałęczowa znajdziecie jeszcze kilaka obiektów Spa, a także pensjonatów itp. Niestety z niczego nie korzystałam, nigdzie nie spałam więc nie umiem nic powiedzieć na temat standardu czy cen. Jedynie do tych’ term” w centrum parku zajrzałam i… drogo chyba jakoś było… :)


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *