UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

21 sierpnia 2012

Getty Villa, ogród wzorowany na rzymskich założeniach; źródło:  http://www.getty.edu

Już wiecie co mniej więcej posadzić, aby nasz ogród przypominał ten u "naszych" Rzymian. Jednak rośliny to jedno a aranżacja ogrodu to zupełnie inna sprawa. Jest zresztą banalnie prosta, bo rzymskie ogrody tworzono na dość prostych zasadach, co absolutnie nie oznacza, że były nieefektowne. Przeciwnie dzięki ograniczonym środkom i idealnym proporcjom stanowiły małe dzieła sztuki. Zresztą do dziś bardzo często w krajach śródziemnomorskich i Wielkiej Brytanii (zwłaszcza tam to widać, ale nie tylko) stosuje się przy aranżacji ogrodów rozwiązania mające korzenie właśnie w starożytnej sztuce ogrodowej.

A więc ja to wyglądało? Ano mniej więcej tak;
1. biedne domy - zero ogrodu (czasem uprawa w donicach)
2. bogatsze domy - atrium
3. bardzo bogate domy - atrium + perystyl (czyli takie duże atrium)
4. posiadłości (najczęściej wiejskie, podmiejskie) - atrium (nawet kilka) + perystyl (też czasem nie jeden) + ogród użytkowy, sad itp.

Generalnie rzymski ogród był silnie związany i determinowany przez architekturę budynku. Umieszczano go najczęściej w atrium lub perystylu, czyli dziedzińcach na planie kwadratów lub prostokątów otoczonych kolumnadą. Z dziedzińców wchodziło się bezpośrednio do poszczególnych  pomieszczeń. Atrium to wnętrze zdecydowanie mniejsze, gdzie rośliny występowały w donicach, lub wcale. Natomiast perystyl to taki ogród właściwy,zdecydowanie większy,  gdzie rośliny sadzono w gruncie na odpowiednio przygotowanych rabatach.
Dom Vettich w Pompei - plan ; źródło "Historia ogrodów" L. Majdecki
My w naszych realiach domy budujemy inaczej, zamykając w zwartej bryle. Do wykorzystania mamy więc nasze ogrody, gdzie ściany budynku zastępuje najczęściej ogrodzenie.
Polecam rzymskie inspiracje do niewielkich ogrodów, rzędu kilkudziesięciu metrów, góra 200 - 300. Czyli np. przy segmentach mieszkalnych, albo w niewielkich ogrodach przydomowych, lub na ich fragmentach.
Co cechuje taki ogród?
1. oczywista sprawa to regularny, geometryczny kształt, żadnych wygibasów, fal itd.
2. kąty proste
3. powtarzalność pewnych rozwiązań, wymiarów, tzw. modułowość i symetryczność
4. rośliny sadzone w geometrycznych kwaterach, często nieco wyniesionych nad poziom całości
5. brak trawnika, całość utwardzona (bruk, płyty, kamień)
6. woda w centralnym punkcie, najczęściej regularny zbiornik po środku wnętrza
7. dekoracja rzeźbiarska (chrakterystyczna zwłaszcza dla perystylu)
Dom Vettich rekonstrukcja, żródło: http://en.wikipedia.org

Tak naprawdę większość tych rozwiązań możemy spokojnie zapożyczyć! Oczywiście nie każdy lubi, chce lub może umieścić wodę w ogrodzie. Nie każdy podejmie się wybrukowania całości. Można tworzyć nieskończenie wiele wariacji na bazie takich rozwiązań np. bruk zastępować trawą  itd. Generalnie jednak należy pamiętać o symetrii, prostocie, geometryzacji.
Cirencester Museum, rekonstrukcja rzymskiego ogrodu; źródło: http://seniorlearn.org

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *