UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

9 sierpnia 2012


Zapraszam do Villi Hadriana. Mega posiadłości rzymskiego cesarza - wizjonera, który na kilkuset hektarach stworzył niepowtarzalne założenie, Wersal starożytności!
makieta obiektu


Villa Hadriana (wł.Adriana) to obiekt położony w Tibur, niewielkiej miejscowości koło Tivoli. Tego samego Tivoli gdzie można podziwiać wspaniała Villę d`Este!Warto więc będąc w  Rzymie poświęcić weekend na te dwa obiekty i zanocować np. w Tivoli. tak czy siak trzeba liczyć po jednym dniu na sztukę :) Ja kiedyś, będąc tam po raz pierwszy, zrobiłam oba obiekty w jeden dzień i nie polecam. Dopiero po wszytstkim na zdjęciach tak na prawdę coś zobaczyłam :)

A teraz garstka info:
Villa Hadriana to ogromna posiadłość obejmująca cały kompleks parkowo- pałacowy, a także liczne zabudowania towarzyszące, a także pola uprawne, gaje, sady, łąki itp. Villa Hadriana została wzniesiona na początku naszej ery, przez panującego wówczas cesarza rzymskiego Hadriana.
Sam Hadrian to bardzo ciekawa osobowość. Był człowiekiem szeroko wykształconym, odbywającym liczne podróże. Żołnierz, a jednocześnie miłośnik sztuki, literatury i architektury. Szczególnie rozmiłowany w kulturze greckiej, którą zgłębiał i taktował jako inspiracje w wielu dziedzinach. Był mądrym władcą, który zapewnił Rzymowi stabilny okres dobrobytu i pokoju. 
ruiny cesarskich pałaców

Właśnie ten niezwykły władca (bo na tle innych konsulów, cesarzy rzymskich to niezwykła postać) wszystkie swoje zamiłowania i doświadczenia skupił w jednym miejscu – w swojej wiejskiej rezydencji  w Tibur. Ten rozległy kompleks powstawał przez cały okres jego panowania, był rozwijany, upiększany, ulepszany. Przyjmuje się, z przynajmniej część założenia jest projektem samego Hadriana. Do dziś przetrwały tylko fragmenty całości, które i tak zapierają dech w piersi skalą, rozmachem i monumentalnością. Całość zajmuje około 60 ha (!), ale przyjmuje się, że za czasów cesarza obszar ten był kilkukrotnie większy (!!).
Kanopos

Trudno doszukiwać się w założeniu jednej myśli przewodniej, głównego trendu. Słowo eklektyczny chyba najlepiej odzwierciedla charakter założenia. Uważa się, że Cesarz przeniósł do kompozycji szereg rozwiązań, podpatrzonych podczas licznych podróży. Ba, nawet kopiował niektóre obiekty czy wręcz krajobrazy, lub silnie stylizował elementy zagospodarowania. Można stwierdzić, że Villa Hadriana to rodzaj angielskiego parku, o nacechowaniu romantycznym, sentymentalnym. Ale to bardzo luźne porównanie, choć czasem spotykane w literaturze.
widok na Kanopos ze świątyni Serapisa

Całość obiektu podzielono na trzy strefy przeznaczone kolejno dla cesarza i jego najbliższych, następnie dla urzędników i dostojników, aż w końcu dal niewolników, żołnierzy, służby itp.
Ciekawostką jest fakt połączenia niektórych obiektów specjalnymi podziemnymi przejściami, które umożliwiały niewidoczne przemieszczanie się np. służby.Rozległe pałace, świątynie, łażnie i place połączono wygodnymi przejściami. Na każdym kroku na użytkowników czekały niespodzianki i zapierające dech w piersiach atrakcje. Na terenie Villi Hadriana wybudowano także termy, teatry, oraz liczne ogrody w przeróżnych stylizacjach. 
Teatr wodny ze sztuczną wyspą

Nie będę tu się więcej rozpisywać, bo wszelkie informacje znajdziecie dziś klikając w internet, więc po co się powielać. Polecam: http://www.villa-adriana.net/, http://pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Hadriana, http://www.villaadriana.com/
A także świetną książkę; Jerzego Ciechanowicza "Rzym, Ludzie I Budowle" (PWN) - ja posiadam wydanie z 1989 roku i nie wiem jak ze wznowieniami. Ale naprawdę warto poczytać.
Fragment makiety

Ja jeszcze tylko od siebie dodam, że Villa Hadriana to obok Pompejów, było takie moje marzenie jeszcze z czasów tzw. liceum. Wizyta tam była więc ogromnym osobistym przeżyciem.
Rozległa aleja na terenie obiektu


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *