UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

28 listopada 2013

Macie dość nudnej kory na rabatach? Poszukajmy jakichś zamienników dla tego materiału! Pamiętajmy jednak, że kora pełni nie tylko rolę ozdobną. jej funkcją jest ochrona przed przerastaniem chwastów oraz utrzymanie wilgoci w glebie. 
Jest to także materiał tani i ogólnie dostępny  w każdym markecie i centrum ogrodniczym. Prosty w transporcie i zastosowaniu. Jednak nie w każdym miejscu się sprawdza, nie wszędzie też pasuje. Już dość dawno zrozumieliśmy, że to nie jedyna droga do wykończenia rabaty. W czasach gdy masowo stosujemy tzw. matę szkółkarską, która przejmuje funkcje kory, możemy pozwolić sobie na spora dowolność w wyborze materiału do wykończenia i tzw. ściółkowania rabat. Bo już bezpowrotnie chyba minęły czasy gdy uważaliśmy że ściółkowanie to zabieg niepotrzebny. Przyjrzyjmy się wiec alternatywom:


 • Żwir. Prawie  tak popularny jak kora. Dostępny w różnych kolorach i rozmiarach (frakcjach). Doskonale nadaje się do wykańczania niemal każdego typu rabaty. Szczególnie pasuje do roślin iglastych, sucholubnych, aranżacji nowoczesnych. Jego wadą jest spory ciężar oraz wysokie ceny w porównaniu do kory. Starym, dobrym patentem jest `oszukiwanie`, czyli stosowanie żwiru tylko z przodu rabaty, gdzie jest widoczny. Niewidoczny tył wykańcza się korą. Oczywiście mowa to o raczej dużych powierzchniach rabat z roślinnością wyrośniętą na tyle, że faktycznie tego tyłu nie widać.
 • Keramzyt. Czyli budowlane kruszywo wypalane z gliny. Taki gliniany grubszy żwirek. Materiał bardzo lekki. Używany często jako drenaż w donicach. Można nim jednak spokojnie wykańczać donice po wierzchu, a także same rabaty. 
 • Materiały organiczne, tzw. ekologiczne, czyli słoma, siano, liście, ścięta trawa z trawnika, szyszki. Najtańsza i najbardziej ekologiczna metoda. Niestety czasem o dyskusyjnej estetyce no i trwałości. Ten rodzaj ściółkowania szybko się rozkłada i ulega biodegradacji. 
 • Rośliny okrywowe, zadarniające. Po prostu.  Warto posadzić je stosując matę szkółkarską, co zwłaszcza w pierwszym okresie, gdy rośliny są młode, nie ma pełnego zwarcia, bardzo pomaga w walce z chwastami.
 • Kora lub zrębki kolorowe, barwione. Barwione syntetycznie na różne kolory, co daje możliwość tworzenia różnokolorowych powierzchni rabat. Nie jestem zwolennikiem tego materiału. Po prostu mi się nie podoba. 

źródło: archiwum.allegro.pl


Tak naprawdę  w momencie gdy zastosujemy matę szkółkarską ogranicza nas tylko nasza fantazja. Kamienie, otoczaki a nawet muszle, które widywałam w `cieplejszych` krajach. Należy pamiętać, że nie wszystkie materiały są obojętne dla podłoża a ich składniki np. wymywane przez wodę, mogą mieć wpływ (zakwaszać, dawać odczyn zasadowy) na rośliny np. szyszki, niektóre liście np.orzecha, dębu (garbniki) itd. 
 __________________________________________________________________________

Przypominam o konkursie `Wygraj E-Projekt`. Macie czas do 30.11.2013
Zapraszam do zabawy :)

4 komentarze:

 1. Na widok kolorowych zrębków same zgrzytają mi zęby. Stosuję ekologię, w tym materiał po pracy rębaka do gałęzi,kamień, żwir, ale najbardziej lubię wygrabioną ziemię. Trudne, ale ładne.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie ma jak zwykła kora. Po położeniu jeszcze przez długi czas pachnie lasem w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kora jest fajna wg mnie takze, ale zwir na rowni lubie tyle, ze w innych aranzacjach :))

   Usuń

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *