UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

4 czerwca 2013

Znany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze ma swoją siedzibę w podwarszawskich Otrębusach w tzw. Karolinie. Jest to miejsce interesujące z wielu oczywistych powodów, jednak mnie oczywiście interesuje ten ogrodowy. Bo wiedzieć trzeba, że siedziba Mazowsza mieści się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym, jak głosi oficjalna nazwa. Ja raczej byłabym bardziej skłonna nazwać siedzibę Mazowsza dużą willą, jednak jak zwała tak zwał, jest to pokaźny zabytkowy budynek otoczony starym parkiem. Kilka lat temu w sąsiedztwie starej siedziby powstał tzw. Matecznik Mazowsze, czyli Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej. Jest to imponująca inwestycja stanowiąca zaplecze dla samego zespołu jak i miejsce organizacji imprez kulturalnych i tak obok festynów np. z okazji Dnia Dziecka, można zobaczyć tam występy Zespołu Mazowsze ale i np. Teatru 6 Piętro Michała Żebrowskiego :) W kompleksie matecznika mieści się hotel i restauracja. 

Tym razem prezentuję Wam relację ze starej części, gdzie nie można oficjalnie i na co dzień wejść. Mi udało się przy okazji festynu z okazji Dnia Dziecka. Był moment, że park był ogólnodostępny, jednak ostatnio uległo to zmianie. Szkoda, bo przecież powinien służyć mieszkańcom i turystom... W ogóle w samym Mazowszu (pracownicy, mieszkańcy, ochrona) panuje atmosfera pewnej wrogości i niechęci wobec zwiedzających. Dają to odczuć (nawet ostatnio na mnie trafiło), a szkoda, bo to przecież zespół państwowy chyba nadal ...


Sama miejscowość Otrębusy to wyjątkowe miejsce, gdyż przed Wojną było jednym z najsłynniejszych podwarszawskich letnisk. Wiele willi, otoczonych ogromnymi ogrodami-parkami przetrwało do dziś, czego próbkę znajdziecie poniżej. W Otrębusach zlokalizowano także muzeum starych samochodów i motoryzacji, gdzie ponoć znajduje się największa w Polsce kolekcja aut zabytkowych. 

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć opis:


 Kliknij na zdjęcie aby powiększyć opis:
Polecam Otrębusy (mimo trochę  dziwnego nastawienia w Mazowszu) gościom z całej Polski, a w szczególności Warszawiakom na weekendowe wyprawy. Znajdziecie tam rozrywkę, kulturę i naturę w postaci pięknych lasów. 
Po szczegóły odsyłam tu: http://mazowsze.waw.pl lub http://www.otrebusy.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *