UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

12 marca 2013


Rośliny w dużej mierze decydują o urodzie naszego ogrodu. Umiejętność ich dobrania, posadzenia oraz późniejszej pielęgnacji jest niezwykle istotna i wymaga pewnej chociaż podstawowej wiedzy w tym zakresie. Zebrałam i opracowałam dla Was kilka, moim zdaniem, podstawowych zasad i reguł doboru roślinnego oraz projektowania nasadzeń roślinnych. Ich zastosowanie już na etapie projektu jest kluczowe dla dalszych „losów” ogrodu. Projektowanie nasadzeń to jeden z końcowych etapów procesu projektowego. Oczywiście, zazwyczaj już na początku mamy w głowie lub na papierze (komputerze) jakiś zarys, swoje typy, a nawet listę gatunków. Nie jest to błędem, a wręcz może pomóc przy projektowaniu kształtów i wielkości rabat. Każdy profesjonalista, który posługuje się biegle szeroka paletą odmian i gatunków, ma to w głowie. Przystępując projektu zawsze mamy to na uwadze.
Jednak z ostatecznym rozplanowaniem musimy poczekać, aż nasza koncepcja nabierze ostatecznego i w miarę sztywnego kształtu. Projekt i jego tworzenie to takie puzzle, w których dopasowujemy elementy, tak aby utworzyły zgraną całość. Roślinność to bardzo istotna część tych puzzli. Oczywiście taki sztywny projekt możemy delikatnie modyfikować, gdy np. uznamy, że zabrakło miejsca na jakąś roślinę bez której nie wyobrażamy sobie ogrodu. Natomiast zmiany zawsze należy przemyśleć i wprowadzać tak, aby nie zaburzyły harmonii koncepcji.
Tyle tytułem wstępu, czas na konkrety:

  1. zanim zaczniecie rozplanowywać nasadzenie warto zrobić sobie listę roślin jakie chcecie posadzić, potem można ją uzupełnić i rozbudować, ale taki zarys pomaga.  Najlepiej podzielić ją na rośliny iglaste i liściaste, a te dwa zbiory na drzewa, krzewy, byliny, pnącza. Jeżeli zamierzacie wprowadzać rośliny jednoroczne je także musicie wypisać. To samo dotyczy roślin użytkowych, czyli drzewek i krzewów owocowych oraz ziół. Lista pomoże wam zorientować się i ocenić wasz dobór, oraz pokaże czego wam brakuje, a czego np. macie w nadmiarze.
  2. dobór roślinny absolutnie musi uwzględniać preferencje roślin co do uwarunkować glebowych, wilgotnościowych, świetlnych, termicznych itp. Jeżeli zastosujecie rośliny wbrew uwarunkowaniom waszego ogrodu, będzie on sprawiał wiecznie kłopoty i nie osiągniecie zamierzonego efektu.
  3. dobór roślinny musi uwzględniać docelową wielkość roślin zarówno w zakresie wysokości jak i średnicy. Często zapominamy o tym aspekcie, kierując się wyglądem rośliny na szkółce. Często jednak niewielki, sympatyczny krzaczek lub drzewko za kilka lat rozrasta się nadmiernie stając się utrapieniem właściciela. Pamiętajcie także, że czasem  pokrój młodej rośliny nie odzwierciedla docelowego pokroju. Tak więc już na etapie rysowania projektu, rośliny wrysowujemy tak, jakby były w stadium dojrzałym. Ja np. robię tak, że wrysowuje rośliny „w wieku” około 10 – 20 lat, zależnie od gatunku.
  4. zawsze bądźcie ostrożni z sadzeniem dużych drzew. Urosną szybciej niż się spodziewacie, a na wycięcie drzewa starszego niż 5 lat potrzebujecie w Polsce pozwolenie. Dobrze więc to przemyślcie i dokładnie ustalcie docelowe wymiary rośliny, oraz to po jakim czasie osiągnie ew. kłopotliwe dla was rozmiary.
  5. krzewy i byliny sadźcie raczej w większych, jednogatunkowych grupach. Unikajcie pojedynczych nasadzeń w przypadku małych i średnich gatunków. To nigdy nie wygląda dobrze.
  6. drzewa i większe krzewy możecie potraktować jako solitery i sadzić pojedynczo lub po trzy. Lepiej zawsze wygląda liczba nieparzysta.
  7. planując nasadzenia weźcie pod uwagę przebieg podziemnych instalacji, gdyż już na etapie prac wykonawczych mogą  zostać uszkodzone. Mogą je także uszkodzić korzenie drzew i większych krzewów w przyszłości, gdy zaczną się rozrastać.

Dalszy ciąg znajdziecie już niedługo w 2 części tej lekcji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *