UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

1 lutego 2013

W lutym w Domo+ zapowiada się jeden z ciekawszych programów ogrodniczych ostatnich miesięcy! Koniecznie musicie to zobaczyć! Sama już nie mogę się doczekać. Włoskie ogrody należą do najpiękniejszych na Świecie,  a dość rzadką są tak kompleksowo pokazywane. Atutem tej brytyjskiej produkcji jest także jej aktualność  i wynikająca z niej jakość, choćby obrazu - program powstał w 2012 roku. Ponadto Brytyjczycy to niekwestionowani mistrzowie programów ogrodniczych.
Jak czytamy w opisie serii , tytułowy Monty Don wyrusza w podróż po najpiękniejszych włoskich ogrodach. Słynny ogrodnik pokaże zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi oraz ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto. To nie tylko uczta dla oczu, ale też niezwykła wyprawa w głąb wczesnego renesansu poprzez barok, romantyzm, aż do wielkiego odrodzenia włoskich ogrodów na początku XX wieku.
Monty prowadzi bardzo osobistą podróż odkrywając najbardziej wysublimowane parki Italii. Spotyka się z Włochami, którzy z pasją opowiadają o swojej ziemi, "przez płot" zagląda do prywatnych ogrodów należących do sławnych i bogatych współczesnego świata. Znany ogrodnik poznaje historię, kulturę, politykę i klimat Włoch, wszystkie czynniki, które wpłynęły na kształt przepięknych parków.
Monty we Florencji pokaże słynne ogrody Boboli, których twórcy, projektując poszczególne aleje, w mistrzowski sposób wykorzystali naturalne nierówności gruntu pomiędzy Pałacem Pitti i Porta Romana. Ozdobą parku są pinie, wiekowe cyprysy, sztuczne jeziorka oraz wspaniały amfiteatr z fontanną z granitu, pochodzącą z epoki rzymskiej i egipskim obeliskiem.
Rzymskie Villa d'Este to jedne z najświetniejszych i najbardziej ekstrawaganckich ogrodów dojrzałego renesansu we Włoszech i arcydzieło architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Roślinność ogrodu Ninfa położonego w środkowych Włoszech rozkwita pomiędzy krętymi uliczkami, strumykami i ruinami niegdyś zamożnego średniowiecznego miasta. Po ruinach pną się jaśminy, róże czy ozdobne glicynie. Podziw budzą również cedry, platany, magnolie, ostrolistne dęby, aleja cyprysowa oraz gaje brzóz brodawkowych.

PREMIERA: DOMO+, piątek, 8 lutego 2013, 22:30 

Najbliższe emisje:
  • 8 lutego, piątek, godz. 22:30 - odc. 1
  • 9 lutego, sobota, godz. 13:05 - odc. 1
  • 15 lutego, piątek, godz. 22:30 - odc. 2
  • 16 lutego, sobota, godz. 13:05 - odc. 2


na podstawie: http://www.domoplus.pl/program/?full/wloskie-ogrody-monty-ego-dona_40340

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *