UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

27 lutego 2013

W ostatnich dniach abdykacja Papierza Benedykta budzi spore emocje na całym Świecie. Niezależnie od wyznania i miejsca zamieszkania instytucja papieża i Państwo Watykańskie są rozpoznawalne. W Polsce mimo zmian kulturowych i społecznych nadal, religia i sprawy z nią związane są integralną częścią życia większości Polaków. Sensacyjna decyzja papieża zainspirowała nas do zaproponowania Wam mini cyklu prezentującego Ogrody Watykanu. 
Państwo Watykańskie jest najmniejszym państwem Świata! Jest to teren dość hermetyczny i większości pilnie strzeżony. Dostęp za kulisy to nie lada wyczyn dla zwykłego cywila. Fajne Ogrody postarają się uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć do papieskich ogrodów i to nie tylko samego Watykanu!
Historia zaczyna się w czasach starożytnych, gdy na Wzgórzu Watykańskim zlokalizowano Cyrk Nerona, gdzie apostoł Piotr zginął śmiercią męczeńską i został pochowany. Kilkaset lat później cesarz Konstantyn wzniósł w  miejscu grobu apostoła ogromna bazylikę. Wówczas to Watykan stał się miejscem kultu i pielgrzymek ówczesnych Chrześcijan.


W pierwszych wiekach chrześcijaństwa siedzibą Biskupów Rzymu nie był bynajmniej Watykan, a Luteran. Z biegiem lat ranga Watykanu i jego bazyliki rosła. Stopniowo zaczęto wznosić przy bazylice niewielkie siedziby papieskie zwane episkopia

ogrody
Ogród różany z kopułą Bazyliki w tle.

W tamtym okresie wzgórze Watykańskie służyło papieżom za ew. schronienie na wypadek niepokojów w mieście. Z biegiem lat pojawia się coraz więcej, coraz bardziej okazałych pałaców i budowli,  a teren wzgórza zostaje ufortyfikowany.
W XIII wieku Papierz Mikołaj III na stałe przenosi swa siedzibę do Watykanu wznosząc pierwszy, prawdziwy Pałac Apostolski. Z polecenia Mikołaja na wzgórzu zwanym Belwederem zostaje założony najstarszy ogród botaniczny we Włoszech. W ogrodzie tym uprawiano w przewadze rośliny lecznicze.


Watykan
Widok ogólny. Ogrody Watykańskie.

Kolejni papierze rozbudowują Pałac Apostolski i jego otoczenie. Powstają nowe budynki i ogrody, a do pracy zaangażowani są najwięksi mistrzowie swoich czasów. Na szczycie wzgórza Sant`Egidio papież Innocenty VIII wznosi swoją letnią rezydencję tzw. Palazzo del Belvedere z fontannami na dziedzińcu i okazałą oranżerią. Wówczas to rozpoczyna się okres kolekcjonowania dzieł sztuki.
ogród włoski
Ogród Włoski
 Do oranżerii i ogrodów trafia szereg antycznych rzeźb.
Od XV wieku datuje się okres panowania papieży - mecenasów sztuki, a prace architektoniczne i ogrodnicze nabierają tempa i rozmachu. W tamtym okresie przestrzeń między Belwederem a pałacem Apostolskim zostaje podzielona na trzy dziedzińce: Belwederski, Biblioteki i Szyszki. dziedzińce te można zobaczyć w trakcie zwiedzania Muzeów Watykańskich.

benedykt xVI
Ogród różany z fontannami Syreny i Trytona

Z inicjatywy papieża Pawła III powstaje w Watykanie sekretny ogród - giardino segreto, którego podzielona na cztery części przestrzeń otoczono murem. W ogrodzie wybudowano fontannę i ustawiano 224 donice z drzewkami pomarańczowymi (!). 

Fontanna żab i fragment ogrodu.

Kolejnym  papieżem który szczególnie zapisał się w historii ogrodów był Grzegorz XIII. Za jego czasów (XVII w) zbudowano na Wzgórzu Kwirynalskim okazała papieską rezydencję, a także nabyto willę w Castel Gandolfo, co niestety spowodowało obniżenie rangi terenów Watykanu. 
Kolejne wieki nie przyniosły wielkich rewolucji w ogrodach papieskich, aż do panowania Pawła VI, kiedy to na terenie ogrodów Watykanu wybudowano lądowisko dla helikopterów. 

Fajne Ogrody spotykają Benedykta na rzymskiej przejażdżce :)

Obecnie Ogrody Watykańskie postrzegane są jako kompilacja przestrzeni zielonej, architektury oraz innych zabytków i dzieł sztuki. 
 __________________________________
opracowano z wykorzystaniem: "Ogrody Papieskie". A. Bujak, W. Rędzioch; Plurigraf narni - Treni.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *