UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

21 stycznia 2013

Trawka, marycha, gandzia, konopie i wiele jeszcze określeń funkcjonuje w naszym języku na określenie rośliny, a raczej suszu uzyskiwanego z jej kwiatostanów, służącego do wywoływania efektu odurzenia. Ta osławiona roślina to Konopie (łac. Cannabis). Oczywiście kontrowersje wokół Marihuany są były, są i pewnie będą. Warto się wiec z czystej ciekowości bliżej przyjrzeć tej roślinie budzącej dziś tyle skrajnych emocji, a znanej od stuleci!
Konopie to moim zdaniem roślina bardzo dekoracyjna, podobna z liści do naszego Łubinu. Pochodzi z Azji, ale obecnie można ją spotkać w zasadzie na całym Świecie. Często dziczeje i występuje w formie tzw. kopii siewnych lub dzikich. Jest jednoroczna. Można ją spotkać na tzw. stanowiskach ruderalnych. Często widuję w Polsce takie dzikie stanowiska. Zabawna sytuacja miała miejsce niejednokrotnie podczas ćwiczeń terenowych w trakcie moich studiów, gdy natykaliśmy się na takie stanowiska rośliny. Dzikie konopie spokojnie znajdziecie pod Warszawą w przydrożnych rowach, ale gdzie nie zdradzę. Skąd się tam wzięły? Tajemnica.


Konopie dorastają maksymalnie do 2 m wysokości i mają rozgałęzioną postać. Charakterystyczne, piłkowane liście fachowo zwiemy dłoniastosiecznymi. To właśnie te liście są kojarzone z Łubinem i czasem mylone! Konopie lubią wilgotne stanowiska i czasowe zalewy, niemniej jednak radzą sobie i na suchszych stanowiskach.

Konopie to nie tylko narkotyk. Są rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu przemysłowym dzięki pozyskiwaniu z nich włókien oraz oleju konopnego dla przemysłu spożywczego.

Konopie mają także charakterystyczny, intensywny zapach.

Kwiaty męskie
Jednak oczywiście wszyscy postrzegają je przez pryzmat sensacji, bo faktycznie w konopiach znajdują się substancje mogące powodować odurzenie, mające właściwości uspokajające, poprawiające nastrój itd. Substancje te to tzw. kannabinoidy.

Coraz częściej mówi się jednak o wykorzystaniu konopi w farmakologii i medycynie. Prace takie są prowadzone m in. w USA i Wielkiej Brytanii.

Konopie to roślina znana od wieków, kojarzona z tradycją hinduizmu, ruchów hippisowskich. Jest także używana w krajach islamskich. W Holandii i części Szwajcarii marihuana jest legalna.

Konopie to tylko jedna z wielu roślin i grzybów mających właściwości psychoaktywne. Wiele z tych roślin możemy bez problemu odnaleźć „dziko” rosnące w Polsce, jednak (na szczęście) niewielu z nas je zna i o nich wie. Przestrzegam tu przed samodzielnymi eksperymentami bo mogą skończyć się tragicznie.Uwaga: artykuł ten nie ma absolutnie na celu zachęcania do używania konopi czy ich propagowania.

zdjęcia: http://pl.wikipedia.org


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *