UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

24 maja 2012


Babelsberg to miejscowość, a właściwie dzielnica Poczdamu (Potsdam), stolicy niemieckiej Brandenburgii. Nie bez przyczyny sięgam po Poczdam zaraz po Konstancinie. Miejsca te mają ze sobą trochę wspólnego, choć zdecydowanie różnią się skalą i rozmachem (niestety Niemcy zdecydowanie górą w tym przypadku :). ale generalnie można przyjąć, że Poczdam dla Berlina, to trochę taki Konstancin dla Warszawy. W ekskluzywnym Poczdamie także zlokalizowano wiele rezydencji i willi.
Znajduje się tam także szereg założeń parkowo-pałacowych, wśród których najsłynniejsze to oczywiście Sanssouci, które także zaprezentuję już w niedalekiej przyszłości. Na upartego można przyjąć, ze nasz Konstancin sąsiaduje z Wilanowem ( koniecznie zobaczcie Wilanów po niedawnej rewaloryzacji parku i konserwacji pałacu!!!), czyli też mamy duży park i pałac więc pewne podobieństwo jest.  No a sam Babelsberg jest znany przede wszystkinm wcale nie z powodu pięknego parku i zamku, ale dlatego, że podobno tam właśnie mieściło się pierwsze na świecie studio filmowe! 
Sam zamek zbudowano w XIX w. tzw. stylu neogotyckim dla syna ówczesnego króla Fryderyka Wilhelma III. Duży wpływ na prace architektów wywierała podobno żona królewskiego syna, niejaka Księżna Augusta, co prowadziło do wielu konfliktów i zmian, gdyz wizja Księżnej była mocno rozbieżna z zamierzeniami architektów. 
Finalnie budowla jest więc wynikiem wielu kompromisów, stąd jej nieco przerysowany, cukierkowy charakter przywodzący na myśl filmy Disney`a. Zamek obecnie pełni funkcje muzeum.
Zamek stoi w rozległym parku w generalnie w stylu angielskim, ale znajdziemy tam wiele eklektycznych akcentów. Autorem projektu parku jest znany ówczesny architekt krajobrazu Joseph Lenne.No dosyć tej naukowości, jakoś taki dziś wykład napisałam! Dla mnie Babelsberg to taki bajkowy, cukierkowy, romantyczny obiekt. Można by tam spokojnie kręcić film - jakieś romansidło, ale i na horror by się nadało. Obiekt jest niesłychanie klimatyczny. Uroku parkowi dodaje fakt, ze jest położony za zróżnicowanym wysokościowo terenie. Z  wielu odleglejszych miejsc parku otwierają się piękne perspektywy na dumnie wyniesiony zamek.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *