Określenie ogród romantyczny odnosi się historycznie to pewnego typu ogrodów angielskich-krajobrazowych jaki wyewoluował z tego głównego trendu. Obecnie jednak termin ten ma nieco inne znaczenie i odnosi się do swoistej, bardziej szlachetnej odmiany ogrodów rustykalnych.
Ogród romantyczny jest bliski stylistycznie wiejskim ogrodom angielskim, jakie można spotkać na terenie całej Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają XIX wieku i wiążą się z rozwojem stylu Arts&Krafts i fascynacją średniowieczną i renesansową forma ogrodową. Podstawą takiej kompozycji jest wrażenie naturalności i prostoty, oraz tworzenie nastroju swoistej sielskości, ale jednocześnie nostalgii i tajemniczości. W kompozycji romantycznej nie może zabraknąć tzw. patyny!
Ogrody romantyczne to najczęściej typowe przydomowe ogrody, stanowiące przedłużenie i dopełnienie funkcji salonu. Ponieważ w naszych, polskich warunkach dość trudno odtworzyć brytyjskie realia architektoniczno – urbanistyczne, a czasem i klimatyczne, nasze wersje ogrodów romantycznych muszą być adekwatnie dostosowane. Oto co możemy zrobić aby nasz ogród zamienić w romantyczne ustronie rodem z brytyjskiej prowincji:
źródło: http://www.greathomeinterior.com |
źródło: http://www.mooseyscountrygarden.com |
- Maksymalnie wyizolować ogród od otoczenia, o ile nie jest to stara, estetyczna architektura lub naturalny krajobraz. Do izolacji posłużyć nam mogą drewniane panele, roślinność krzewista lub pnącza. Warto zastosować zimozielone gatunki.
- Charakterystyczne dla ogrodów romantycznych są kamienne lub betonowe płyty tarasowe i chodnikowe poprzerastane trawa i niskimi bylinami. Służą one jako nawierzchnia patio czy tarasu, ale także jako komunikacja
- W ogrodach romantycznych centralny punkt stanowi trawnik, o naturalistycznej linii brzegowej, całość kompozycji jest asymetryczna
- Roślinność należy prowadzić swobodnie, pozwalając na wzajemne przerastanie się osobników. Wrażenie chaosu, a wręcz dzikości zwłaszcza w obrębie roślinności krzewistej i drzewiastej jest wskazane. Warto na drzewa puścić pnącza np. Bluszcz pospolity.
- Linie rabat są albo naturalne, swobodne, albo bardzo formalne, geometryczne. W tym drugim przypadku często stosuje się tzw. podniesione rabaty,
- Wyposażenie ogrodu jest stare lub postarzane, unikamy nowoczesnych form i sprzętów,
- bazujemy na materiałach szlachetnych tj, kamień i metal, rzadziej wprowadzamy drewno i prefabrykaty. Jeżeli już cegła to stara, z tzw. odzysku. Kostka Bauma ma zakaz wstępu.
- W scenerii ogrodu romantycznego najlepiej sprawdzą się kute meble ogrodowe. Te najbardziej typowe są malowane na biało.
- Jako elementy dekoracyjne możemy wprowadzić inne elementy kute tj. pergole, trejaże, płotki, furtki oraz kamienne np. ozdobne wazy, rzeźby
- niewątpliwą ozdoba ogrodu romantycznego będzie niewielka fontanna czy oczko. Doskonale sprawdzi się tu typ przenośnego oczka wodnego.
- Bazę kolorystyczną stanowi zieleń, uzupełniona bardzo delikatną, pastelową tonacją roślin kwitnących
- Do ogrodu wprowadzamy głownie rośliny kwitnące, o delikatnych barwach pastelowych.
- W formie akcentów dopuszcza się wprowadzanie roślin strzyżonych np. bukszpanowych kul w ozdobnych kamiennych donicach na patio
- W ogrodzie romantycznym sadzimy dużo ziół i roślin pachnących
- Do ogrodu romantycznego obok ziół, możemy wprowadzać inne rośliny użytkowe tj. wiśnie, jabłonie, śliwy, winorośl, maliny, truskawki itp.
- Jednym z najważniejszych gatunków w stylizacji romantycznej są róże, a zwłaszcza ich pnące odmiany
- W ogrodzie romantycznym powinna znaleźć się zaciszna ławeczka lub nawet altanka np. pod drzewem, w towarzystwie rzeźby lub przy oczku wodnym.
- Nasadzenia powinny być piętrowe: od tyłu sadzimy najwyższe rośliny, a najniższe z przodu, co tworzy w przekroju rodzaj schodów – pięter.
źródło: http://www.mooseyscountrygarden.com |
Polecane rośliny:
Drzewa: dęby, buki, wierzby, czeremcha, drzewa owocowe
Krzewy: lilaki (bzy), tawuły, śnieguliczka, kaliny, dereń,
magnolia, ostrokrzew, berberys, złotokap, jaśminowce, bukszpan, mahonia,
budleja, ligustr, rododendrony, azalie, róże we wszelkich formach i odmianach
Byliny: astry, konwalie, serduszka, dzwonki, floksy, ostróżki, naparstnice, jeżówka,
lawenda, kocimiętka, szałwia, łubin, barwinek, bodziszki, liliowce, funkie, kosaćce,
skalnica,
Pnącza: bluszcz pospolity, powojniki w odmianach,
winobluszcz, glicynia, róże pnące, wiciokrzew,
W ogrodzie romantycznym koniecznie muszą znaleźć się
wszelkie rodzaje roślin cebulowych.
http://www.tourismresources.ie/cht/garden2.htm |
źródło: http://www.housetohome.co.uk |
źródło: http://blog.anniesannuals.com |
Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out much. I am hoping to present something back and aid others like you aided me.
OdpowiedzUsuńmy site ... Pilate exercises - www.iamsport.org
You could certainly see your skills within the article you write.
OdpowiedzUsuńThe world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
Always follow your heart.
My homepage the pilates studio