UWAGA! BLOG PRZENISIONY

NOWE WPISY ZNAJDZIECIE NA WWW.FAJNEOGRODY.PL .

6 września 2012Gdy odwiedzamy słynną Francuska Riwierę dosłownie nie wiadomo w co ręce włożyć, a raczej gdzie skierować nogi. Atrakcja goni atrakcję, a ilość obowiązkowych do odwiedzania miejsc, wręcz przytłacza turystę. Często w pogoni za topowymi pozycjami z listy „do zobaczenia”, pomijamy nieco mniej rozreklamowane tamtejsze ogrody, które przyćmiewa sława innych miejsc i zabytków. Jednym z takich miejsc jest ogród botaniczny, nazywany również egzotycznym (Jardin Exotiqe) w Monaco. 
A jest to jeden z najpiękniej położonych ogrodów na Świecie! Usytuowano go na stromym klifowym zboczu, tworząc efekt zawieszenia nad wodami Morza Śródziemnego. Niemal z każdego miejsca ogrodu można podziwiać liczne, zapierające dech w piersiach widoki zatoki i samego Monako.

Ogród został otwarty dla publiczności w 1933 roku, ale jego historia sięga XIX wieku, gdy zaczęto tworzyć kolekcję. Ogród cieszył się od początku swojego istnienia ogromna popularnością i już w roku otwarcia odwiedziło go ponad 20 tyś. gości, już w roku 1980 odnotowano ich 600 000. Wiodąca tematyką prezentowanej flory są sukulenty i inne rośliny egzotyczne. Pochodzą one z przeróżnych zakątków Ziemi i reprezentują szatę roślinną Ameryki Środkowej, Meksyku, Południowych obszarów Stanów Zjednoczonych, ale również Afryki i Półwyspu Arabskiego. Ogród ma około 15 000 m2 powierzchni.
Ogród zaprojektował architekt Louis Notari, tworząc na niemal pionowym zboczu labirynt przejść, ramp, placyków i murków oporowych. Wszędzie, nawet w najmniejszych szczelinach rozrastają się rośliny, zestawione w niezwykłe kompozycje.
Zwiedzający, pokonując kolejne skalne półki, poruszają się ze szczytu góry z wysokości 128 m n.p.m, ku jej dołowi , gdzie po przebyciu labiryntu ścieżek czeka kolejna atrakcja w postaci udostępnionej do zwiedzania groty. W grocie można podziwiać twory geologiczne powstałe z osadów morskich tj. stalagmity czy stalaktyty. W grocie odnaleziono również ślady prehistorycznego osadnictwa.
Niebywałą atrakcję stanowią na terenie ogrodu niewielkie zbiorniki wodne, przytulone do kamiennych murków lub posadowione na skalnych placykach. Można przy nich odpocząć podziwiając kolorowe rybki i bujne papirusy.
Ogród jest dostępny przez cały rok, jednak najlepszą porą na jego zwiedzanie jest wiosna kiedy to większość roślin zakwita. Na wizytę musimy przeznaczyć minimum godzinę. Gdy planujemy zwiedzanie jaskini warto wiedzieć, że dostępne są tylko z przewodnikiem o określonych godzinach.
Zwiedzanie Jardin Exotiqe w Monako to na pewno niebywała gratka dla florystów, botaników i wszelkich miłośników roślin. Jednak nie tylko botaniczni pasjonaci znajdą tam coś dla siebie, bo oprócz wspaniałej kolekcji rośli, bez wątpienia warto zobaczyć to nietuzinkowe rozwiązanie inżynieryjne, albo po prostu podziwiać piękne widoki i chłonąć unikalny mikroklimat egzotyki wszechobecny na tym południowym, gorącym stoku.Źródła: www.jardin-exotique.mc, http://fr.wikipedia.org, http://www.parcsetjardins.fr/,

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej czytacie:

Pamiętaj:

Zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu są w większości mojego autorstwa. Chcesz skorzystać, napisz. Nie kopiuj bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję :)

Kontakt ze mną:

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *